Zamanınızı Daha İyi Yönetmenin 10 Kolay Yolu

Günlük üretkenliğiniz, zamanınızı yönetme şeklinize bağlıdır. Zamanınızı verimli bir şekilde yönetmek, muhtemelen hayatınızda daha fazla dengeye izin verecek ve size daha büyük bir başarı duygusu verecektir. Bu yazıda, zaman yönetiminin ne olduğunu, zamanınızı nasıl daha iyi yönetebileceğinizi ve daha iyi zaman yönetiminin faydalarını tartışacağız.

Zaman yönetimi nedir?

Zaman yönetimi, daha kısa sürede daha fazlasını başarmak için zamanınızı düzenleme ve planlama yönteminizdir. Daha iyi zaman yönetimi, muhtemelen diğer önemli görevler üzerinde çalışmak için daha fazla boş zamana sahip olmanıza veya yoğun çalışma programınızdan kurtulmanıza izin verecektir.

Zamanınızı nasıl daha iyi yönetebilirsiniz?

Daha iyi zaman yönetimi becerileriyle günlük süreçlerinizde daha etkili olmanın birçok yolu vardır. Zamanınızı daha iyi yönetmek için adımlar attığınızda, iş hayatınızda muhtemelen daha yüksek bir verimlilik seviyesi ve daha az stres yaşarsınız. Kendinize soruyorsanız, “Zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek için ne yaparsınız?” İşte zamanınızı daha iyi yönetmenin on yolunun bir listesi:

1 . Mevcut zaman kullanımını değerlendirin

Daha iyi zaman yönetimi uygulamaya başlamadan önce, şu anda zamanınızı nasıl yönettiğinizi bilmek önemlidir. Bunu yapmanın yolu, zamanınızı kullanma şeklinizi değerlendirmek veya denetlemektir. Örneğin, her gün e-posta taslağı oluşturup göndermenin yalnızca 45 dakikanızı aldığını düşünebilirsiniz, ancak aslında bir buçuk saatinizi alabilir.

Zamanı takip etmenin en kolay yollarından biri, bir hafta boyunca yaptığınız her şeyi izleyen uygulamaları indirmektir. Ayrıca görevleriniz için kendi zamanlayıcınızı ayarlayabilir, zaman kayıtlarını not edebilir ve haftanızın sonunda bir kağıda toplam süreyi artırabilirsiniz. Zamanınızı izlemeye başladığınızda, zamanınızın çoğunu alan görevleri gösteren ve uygun ayarlamaları yapan somut raporlara erişebileceksiniz.

2 . Zaman sınırlarını ayarlayın

Gün içinde yapmanız gereken her görev için kendinize bir zaman sınırı koymayı deneyin. Örneğin, işiniz için bir bütçe raporu yazmanız gerekiyorsa, üç saat içinde tamamlayıp daha sonra başka bir şeye geçmeye karar verebilirsiniz. Bu şekilde, her görev için ayrılan zaman çizelgenize bağlı kalmak isteyeceğinizden, ertelemeyi azaltmak için kendinize meydan okuyabilirsiniz.

Belirli bir doğruluk düzeyini koruyabilmeniz ve stresinizi kontrol altında tutabilmeniz için zaman sınırlarını belirlemeden önce her bir görevde ne kadar iş yapıldığını gerçekçi bir şekilde değerlendirmek faydalıdır.

3 . Görevleri listeleyin

Yapılacak iş listeleri oluşturmak, tam olarak ne yapılması gerektiğini ve hangi tarihe kadar yapılması gerektiğini belirlemenize olanak tanır. Bu muhtemelen her hafta neye öncelik vermeniz gerektiğini ve nelerin bekleyebileceğini görmenize yardımcı olacaktır.

Bir planlayıcı veya takvim tutmayı deneyin. Yapılacaklar listenizde olmayan başka görevler de olabilir, ancak tamamlayamadığınız görevleri terk etmek yerine yeniden planlamaya çalışın.

4 . İlgili görevleri derleyin

Farklı görevler, farklı yaklaşım yöntemleri gerektirir. Görev listenizi yazarken, benzer görevleri birlikte gruplamayı deneyin, böylece her yeni görev üstlendiğinizde kendinize yeniden yön vermek zorunda kalmazsınız.

Örneğin, iki video oluşturmanız, bir blog yazısı yazmanız ve iki web sitesini yeniden tasarlamanız gerekiyorsa, görevleri istediğiniz sırada tamamlamak yerine benzerliğe göre art arda tamamlamak isteyebilirsiniz.

5 . Gününüzü planlayın

Gününüzü önceden planlamayı denemelisiniz. Örneğin, işten 15 dakika sonra ofisinizi organize ederek ve ertesi gün yapmanız gerekebilecek en önemli şeyleri listeleyerek bunu bir gece önce yapmayı seçebilirsiniz.

Veya işe başlamadan önce gününüzü sabah erkenden planlamayı seçebilirsiniz. En önemli öğeleri yazmayı deneyin ve ardından bunları günün en üretken olduğunuz saatinde tamamlayın.

6 . Önce zor görevlerle ilgilenin

Zor görevleri sona bırakmak kolay olsa da, en zor görevleri ilk önce tamamlarsanız zamanınızı yönetmek için faydalı olabilir. İlk önce bu görevleri tamamlamayı seçtiğinizde, genellikle sabahları açık bir zihne ve daha fazla enerjiye sahip olursunuz çünkü enerjinizi tüketen diğer görevler henüz sizi yormamıştır.

Düşünce süreciniz muhtemelen zor görevde size zamanında rehberlik edecek ve daha iyi zaman yönetimi sağlayacaktır.

7 . Organize olun

Düzensiz bir alanda yanlış yerleştirilmiş şeyleri aramak için harcarsanız büyük olasılıkla zaman kaybedeceksiniz. Çalışma alanınızı düzene sokmaya çalışın ve kullanmayı bitirdiğinizde eşyaları ait oldukları yere geri yerleştirin. Bir bilgisayardaki belgeleri ve dosyaları sık sık açıyorsanız, gerekli belgeleri daha hızlı bulmanızı sağlayacak bir sistem kurmayı deneyin. Ayrıca e-postanızı düzenlemeyi deneyebilirsiniz, bu şekilde önemli e-postalara daha hızlı ulaşabilirsiniz.

8 . Programınıza bir tampon ekleyin

Tamamlanan her görev arasında bir tampon süre oluşturun. Bu, ayrılan zaman çizelgenizdeki görevleri tamamlayamadıysanız, görevleri başka bir sorumluluktan zaman almadan bitirmek için fazladan zamana sahip olmanızı sağlar. Bu zaman yastığına sahip olmak, aynı zamanda rahatlamanıza ve mola vermenize, yürümenize, bir şeyler atıştırmanıza veya başka bir kısa alakasız çalışma görevine izin verebilir.

Tampon süresine izin verdiğinizde, görevler arasında acele etmeniz gerektiğini hissetmeyeceksiniz.

9 . Mükemmeliyetçilikten vazgeçin

Muhtemelen çalışmanızın verimli ve doğru olmasını istersiniz, ancak mükemmeliyetçiliği bırakmayı deneyin. Görevi yapıyor ve ardından görevin mükemmel olduğundan emin olmak için günde birkaç kez yeniden yapıyorsanız, muhtemelen bir günde birkaç görevi tamamlamak için yeterli zamanınız olmayacak.

Bunun yerine, sahip olduklarınızla elinizden gelenin en iyisini yapın ve yolunuza devam edin.

10 . Planınıza bağlı kalın

Planınıza bağlı kalmanın en iyi yolu, hatalara yer açmak ama denemeye devam etmektir. Daha iyi zaman yönetimi pratik gerektirir. Dener ve başarısız olursanız, denemeye devam edin çünkü işler kolaylaşacak ve işinizi kendinize ve programınıza en uygun şekilde düzene koyabileceksiniz.

Zamanınızı Daha İyi Yönetmenin 10 Kolay Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön