Yaratıcı İnsanlar İçin 17 İyi Ücretli İş

Geleneksel olarak, sanatsal konular için yetenekleri ve tutkuları olan insanlar alay konusu oldu veya çıkmaz işlerde acı çekti, ancak bunların hepsi son on yılda değişti. Sanata, tasarıma ve diğer yaratıcı alanlara eğilimi olan insanlar için çok sayıda iyi maaşlı kariyer vardır; Aslında, işi alan kişinin becerilerine bağlı olarak, bazı sanatsal pozisyonlar için ödeme çok rekabetçidir.

Pazarlamacılardan yazarlara, web tasarımcılarına ve daha fazlasına kadar, çeşitli yeteneklere, güçlü yönlere ve becerilere sahip kişiler için yaratıcı çalışma ve kariyer yolları için neredeyse sınırsız fırsat vardır. Bu makalede, 18 farklı yaratıcı mesleği özetleyeceğiz.

Yaratıcı endüstriler ve dikkate alınması gereken işler

Yaratıcı bir iş arıyorsanız, şu kariyer yollarını düşünün:

Pazarlama işleri

Pazarlama uzmanları, hem kariyerlerinde esneklik hem de durumlara farklı, yaratıcı yollarla bakma becerisine sahiptir. Pazarlama alanında projelerde ortak girdiler yaygındır, bu nedenle yaratıcı işbirliğinden zevk alan bireyler muhtemelen becerilerine uygun ve yaratıcı yeteneklerini kullanmalarına izin veren bir pazarlama pozisyonu bulacaklardır. İşte birkaç iyi ödeme yapan yaratıcı pazarlama işi:

1 . Pazarlama Direktörü

Bir pazarlama direktörünün rolü, markalaşma stratejilerinin, pazarlama kampanyalarının geliştirilmesine yön vermeyi ve geliri artırmak için satış ekibiyle birlikte çalışmayı içerir. Pazarlama müdürü olmayan şirketlerde, pazarlama direktörü pazarlama ekibine liderlik eder, projeler ve kampanyalar hakkında yaratıcı ve idari girdi sağlar, son tarihlerin ve hedeflerin başarıyla karşılanmasını sağlar.

2 . Pazarlama Analitiği Müdürü

Bu pozisyon, şirketin pazarlama kampanyalarıyla ilgili çok kanallı verileri toplamaktan ve bunları, pazarlama ekibine yeni kampanyalarda nasıl ilerleyeceğini belirlemede rehberlik edecek yapılandırılmış içgörülere dönüştürmekten sorumludur. Bu roldeki bir kişi hem yaratıcı düşüncede hem de ham verileri kullanılabilir bilgilere çevirmede benzersiz bir şekilde ustalık sahibi olmalıdır.

3 . Reklam Hesabı Direktörü

Bu rol, reklam kampanyalarının üretimini denetler ve sorunsuz bir proje lansmanı sağlamak için kampanya bileşenlerinin üretiminde yer alan reklam öğelerine destek sağlar. Bu roldeki bir kişi, reklam bütçelerini ve müşterilerle ilişkileri yönetmekten de sorumludur.

4 . Pazarlama Şefi

Bu rol, tüm bir pazarlama departmanına liderlik eder. Bir şirketin pazarlama departmanındaki en üst düzey rol olarak, konseptten uygulamaya kadar tüm pazarlama kampanyalarını denetlemek, sosyal medya varlığı, reklamcılık ve marka bilinci dahil olmak üzere tüm pazarlama faaliyetlerinden sorumludur. Bu rol, satışları artırmanın yollarını geliştirmek için satış ekibiyle işbirliği içinde çalışır ve genellikle şirketin CEO’suna rapor verir.

5 . Marka Yöneticisi

Bu roldeki bir kişi, şirketin markasının tutarlı ve tanınabilir kalmasını sağlayarak perakende ambalaj ve mağaza içi vitrinlerin tasarımını denetler ve bunlara yardımcı olur. Bu rolün, trendler, pazar değişiklikleri ve doğrudan markaları ile ilgili veriler hakkında bilgi toplamak için bir araştırma bileşeni de vardır. Bu araştırma, marka yöneticisinin markanın görünürlüğünü artırmak için özelleştirilmiş marka kampanyaları oluşturmasına olanak tanır.

Yazma işleri

Blog oluşturma, makale yazma ve sosyal medya gibi yaratıcı yazılar var ve dahası tamamen bilgilendirici, teknik veya özellikle arama motoru optimizasyonu için yazmak var. Pek çok yazı stili vardır, ancak hepsi mesajın ifadesinde yaratıcılığı kullanmak için eşsiz bir şans sağlar. İşte birkaç kariyer örneği:

1 . Halkla ilişkiler

Halkla ilişkiler rolündeki bir kişi, medya ile ilişkileri sürdürmekten, basın bültenleri yazmaktan ve yayınlamaktan ve şirket temsilcileri ile medya arasındaki röportajları kolaylaştırmaktan sorumludur. Bu rol aynı zamanda kriz zamanlarında bir şirketin itibarına verilen zararı önlemek veya hafifletmekle de görevlendirilir.

2 . Teknik Yazar

Bir teknik yazar, tipik olarak prosedür kılavuzlarının, kullanıcı kılavuzlarının ve diğer teknik literatürün planlanmasından, geliştirilmesinden, düzenlenmesinden, yazılmasından ve düzenlenmesinden sorumludur. Bu görev, geliştirdikleri her belgenin basılı kopyasını ve elektronik versiyonlarını saklamaktan ve bilgisi kütüphanesi sağlamaktan sorumludur.

3 . Editör

Bir editör, yayınlanmak üzere yazılı materyallerin planlanması ve koordinasyonundan sorumludur ve nihai yayından önce doğruluk kontrolü, gözden geçirme, revizyon ve stil kılavuzu uyumluluğunu denetler.

4 . Metin yazarı

Metin yazarları, her tür pazarlama materyali için ilgi çekici bir metin oluşturmak için pazarlama ekibiyle birlikte çalışır: broşürler, reklam panoları, el ilanları, kataloglar ve daha fazlası gibi fiziksel materyaller; ve web siteleri, e-postalar, web reklamları, çevrimiçi alışveriş katalogları ve daha fazlası gibi elektronik malzemeler. Bir metin yazarı, yazılarını projenin istenen tonuna uyarlayabilir ve genellikle yazı stillerinde çok esnektir.

5 . Bağımsız yazar

Serbest yazarlar, serbest meslek sahibi bireyler olarak, müşterinin istediği sonuca uyacak şekilde çok çeşitli stil ve tonlarla yazarlar. Bu yazarlar, mevcut konuyla ilgili tüm gerekli bilgileri etkili bir şekilde toplamak ve sunmak için tipik olarak araştırma ve düzenleme becerilerini kullanır.

6 . Gazeteci

Bu kişinin rolü, güncel olaylar hakkında bilgi toplamak için araştırmalar yürütmek ve bu bilgileri haber makaleleri yazmak için kullanmaktır. Bir gazetecinin temel becerilerinden biri, gerçekleri dürüst ve dengeli bir şekilde sunmaktır.

7 . Sosyal Medya Uzmanı

Bu rol, genellikle bir şirketin aktif sosyal medya varlığını sürdürmekten sorumludur. Bu pozisyondaki kişi, tüm sosyal medya trendleri, yeni platformlar hakkında güncel kalmak, şirketin sayfalarına gönderiler yapmak ve takipçileri müşteriye dönüştürmek için görevlendirilir.

Sanat

Sanat, bir dizi disiplini kapsar ve şarkı söylemek, oyunculuk yapmak veya bir enstrüman çalmak gibi performans sanatını; grafik tasarım, mimari veya iç tasarım gibi tasarım; resim, heykel, fotoğrafçılık ve çok daha fazlası gibi dışavurumcu sanat. Birkaç yaygın seçenek şunları içerir:

1 . Aktör

Aktörler, her türden izleyiciyi eğitmek, ilham vermek ve eğlendirmek için önemli becerilerini kullanırlar. Markalar, bir reklam / pazarlama kampanyasının bir parçası olarak bir ürünün tanıtımlarını sunmak için aktörleri işe alır, aktörler sesli kitaplar için seslerini, tırnak gösterileri için ellerini, şampuan reklamları için saçlarını veya işverenlerinin sahip olduğu her şeyi tasvir eden başka herhangi bir bölümünü seslendirmek için işe alınabilir. Oyuncu olmanın ana kısmı, yorumlama ve sunum yoluyla izleyiciden bir tür duygu uyandırma yeteneğidir.

2 . Fotoğrafçı

Bir fotoğrafçı, genellikle tek bir fotoğraf türü veya stilinde uzmanlaşmış insanların, yerlerin, olayların ve nesnelerin fotoğraflarını çeker. Bazı uzmanlıklar arasında portre, reklam, foto muhabirliği, hava, güzel sanatlar ve daha fazlası bulunur. Fotoğrafçıların yarısından fazlası serbest çalışırken, bazıları medya veya yayın şirketleri, portre stüdyoları, yayıncılık ve daha fazlası için çalışıyor. Fotoğrafçının tipik olarak çektikleri fotoğrafları düzenlemesi ve bitmiş ürünü basılı veya dijital ortamlarda sunması beklenir.

3 . Moda tasarımcısı

Moda tasarımcıları, modaya uygun giyim, aksesuar, ev içi ürünleri, ayakkabı ve daha fazlasını kavramsallaştırır ve yaratır. Bir tasarımcı sadece moda trendleri konusunda güncel kalmakla kalmamalı, aynı zamanda ileri görüşlü, rekabetçi bir şekilde trendleri yaratmalıdır.

4 . Web tasarımcısı

Bir web tasarımcısı, müşterinin isteklerine uyacak bir web sitesi veya dijital platform tasarlamak için müşterilerle birlikte çalışır. Bu rol, platformlar için CSS ve kaynak kodları oluşturmak için Java veya HTML gibi programlama dilleri konusunda uzman bilgisi gerektirir.

5 . İç Mimar

İç mimarlar, bir ev veya ofis içindeki alanları işlevsel, güvenli ve estetik açıdan hoş hale getirmek için sanatsal görselleştirmeyi kullanırlar. Planları okur, çizer ve düzenlerler, ayrılan alanların boyutlarını belirlerler ve aydınlatma armatürleri, boya renkleri, iç yapıda kullanılan malzemeler ve daha fazlası gibi uygun, uyumlu öğeleri seçerler.

Yaratıcı İnsanlar İçin 17 İyi Ücretli İş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön