Olumsuz İş Arkadaşlarıyla Başa Çıkmak İçin 12 İpucu

Bir ofiste çalışırken, projeleri ve görevleri tamamlarken profesyonel ve pozitif kalmak önemlidir. Özellikle olumsuz tavırlar sergileyen çalışanlarla uğraşmak zorunda kalırsanız, bu zor olabilir. Her gün onlarla çalışmak zorunda olduğunuz için, olumsuz iş arkadaşlarınızla profesyonel ve olgun bir şekilde ilgilenmeniz en iyisidir. Bu makalede, olumsuz iş arkadaşlarıyla nasıl başa çıkılacağına dair ipuçları paylaşıyor ve onlarla profesyonel olarak etkileşim kurmanın önemini açıklıyoruz.

Olumsuz iş arkadaşlarıyla profesyonelce ilgilenmek neden önemlidir?

Bazı işyerlerinde, ofis genelinde olumsuz görüş ve tavırlar yayan çalışanlar olabilir. İşinizi tamamlamak için pozitif ve motive kalabilmek için bu olumsuzluğun nasıl üstesinden gelineceğini öğrenmek önemlidir. Negatif iş arkadaşlarınızla başarılı bir şekilde etkileşime girerseniz, tüm ofisin daha olumlu ve üretken hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Negatif iş arkadaşınızın sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olacak kaynakları keşfetmesine yardımcı olmak için profesyonelliğinizi de kullanabilirsiniz. Bu hem siz hem de diğer çalışan için daha olumlu bir atmosfer yaratabilir. Olumsuz bir iş arkadaşınızla uygun şekilde ilgilenerek, liderlik ve çatışma çözme becerilerinizi de sergiliyorsunuz. Yöneticiniz olumsuzlukla ne kadar olgun bir şekilde başa çıktığınızı görebilir ve sizi daha fazla sorumluluk veya liderlik rolü ile ödüllendirebilir.

Olumsuz iş arkadaşlarıyla nasıl başa çıkılır?

Olumsuz iş arkadaşlarınızla etkileşimde bulunurken, onlara sabırla ve olumlu bir tavırla yaklaşmalısınız. İşyerinde olumsuz çalışanlarla etkili bir şekilde başa çıkmanıza yardımcı olması için bu ipuçlarını kullanın:

Çalışanın duyulduğunu hissetmesini sağlayın

Bir çalışan bir işyeri durumu hakkında olumsuz düşündüğünde, endişelerini dinlemek için bir dakikanızı ayırmalısınız. Anlaşılmadıklarını hissettikleri için cesaretleri kırılabilir. Dikkatinizi onlara vermek için zaman ayırmak ve neler yaşadıklarını anlamaya çalışmak, mevcut durumları hakkında daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Bu, genel olarak olumsuzluklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Olumsuz yorumlarının içindeki olumluları belirleyin

Bir çalışan düzenli olarak olumsuz yorumlar yapıyorsa, bahsettikleri noktalarda olumluları bulun. İşle ilgili olumsuzluk ifade ettiklerinde, bunu olumlu bir duruma dönüştürmeye çalışın. Bu sadece kendi akıl sağlığınıza fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda içinde bulundukları durumun olumlu yanlarını görmelerine de yardımcı olabilir.

Onları yararlı kaynaklara yönlendirin

Bir çalışan zorlu bir durumla karşılaştığında ve olumsuz yorumlar yaptığında, sorunlarına yardımcı olacak profesyonel olarak kalifiye bir kaynakla konuşmasını önerin. Duruma bağlı olarak, yakın bir arkadaşı, yöneticisi veya insan kaynakları ile konuşmalarını tavsiye edebilirsiniz.

Gerekirse insan kaynaklarına veya müdürünüze ulaşın

Çalışan olumsuz bir tutum sergilemeye devam ederse, sizinle aynı departmanda ise bir insan kaynakları uzmanı veya müdürünüzle konuşmanız gerekebilir. Sizi çalışandan uzak bir yere taşıyabilirler veya onlara yardım veya uyarı sağlamak için çalışanla konuşabilirler.

İnsan kaynaklarına veya müdürünüze ulaşmadan önce, en iyisi, çalışanla kibarca konuşarak, olumsuzluklarıyla başa çıkmakta zorlandığınızı onlara bildirmektir. Eğer olumsuz tavrını görmezden gelebilirseniz, gereksiz işyeri çatışmasını önlemek için herhangi biriyle konuşmadan önce bunu bir seçenek olarak deneyin. Olumsuzluk odaklanmayı zorlaştırıyorsa, bir çözüm bulmak için insan kaynakları departmanı veya yöneticinizle görüşün.

Olumsuz sohbetten nazikçe uzaklaşın

Bir iş arkadaşınız sizinle gündelik bir konuşma sırasında olumsuz bir tavır sergiliyorsa, işe geri dönmek istediğinizi söyleyin. Bu, olumsuz ortamdan çıkmanıza yardımcı olur ve sizi rahatsız edici durumlardan uzak tutar. Kendinizi mazur gösterirken nazik olduğunuzdan emin olun.

Kendinizi olumsuz durumlardan uzaklaştırın

Düzenli olarak çalışanın etrafında bulunuyorsanız, olumsuz olma ihtimalinin yüksek olduğunu bildiğiniz durumlardan kendinizi uzaklaştırmaya çalışın. Yakınınızda çalışıyorlarsa, dikkatinizin dağılmasını önlemek için çalışırken müzik dinlemek için amirinizden izin alın. Kendinizi durumdan uzaklaştırmak ve dışarıda yürüyüş yapmak için molalarınızı da kullanabilirsiniz. Temiz havayı derin nefes alın ve içeri girmeden önce kendinizi sakinleştirmeye ve rahatlamaya çalışın.

Grup projelerinden ödün vermeye çalışın

Siz ve negatif çalışan, projeler ve görevler üzerinde işbirliği yapmanız gerektiğinde, üretkenliği korumak için onlarla uzlaşmaya çalışın. Bir projede tamamlamaları gereken görevlerden memnun değillerse, onlara kendi görevlerinde veya ticaret görevlerinde yardım etmeyi teklif edin. Tüm işbirliği boyunca pozitif kalmaya çalışın ve bir ekip olarak birlikte çalışmanın ne kadar önemli olduğunu ifade edin. Bu, onlarla birlikte çalışmayı kolaylaştırabilir ve ekip oluşturma ve problem çözme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Kendinizi olumlu iş arkadaşlarınızla çevreleyin

İş arkadaşınızın ortaya koyduğu olumsuzluk, size yardım edecek başkaları varsa başa çıkmak daha kolay olabilir. Ofisinizde gerçekten pozitif insanlar olan çalışanları bulun. Kendinizi tekrar olumlu bir atmosfere maruz bırakmak için olumsuz çalışanla çalıştıktan sonra onlarla zaman geçirin. Pozitifliğin etrafında olmak, çeşitli durumların daha parlak yanlarını görmenizi teşvik eder ve iş yerinde motive olmanızı sağlar.

Olumlu bir zihniyet geliştirin

Olumsuz bir iş arkadaşıyla zaman geçirdikten sonra, kendinizi mutlu ve cesaretlendirilmiş hissetmek için olumlu düşünceler düşünmeye çalışın. Ara verin, arkadaş canlısı bir iş arkadaşınızla konuşun veya komik bir video izleyin. Kendinizi olumsuz bir ortamdan uzaklaştırmak, işinizi tamamlama konusunda daha mutlu ve hevesli hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca zihninizi temizlemek ve iş hayatınızdaki olumsuzlukları ortadan kaldırmak için meditasyon yapabilir ve derin nefes alabilirsiniz.

Net sınırlar belirleyin

Bir iş arkadaşınız olumsuz tutumunu sürekli olarak sergilediğinde, üretken, odaklanmış ve pozitif kalmanızı sağlamak için onlarla sınırlarınızı belirlemeniz gerekebilir. Olumlu bir ortamda çalışmak istediğinizi ve onlarla yalnızca işle ilgili konuları tartışmayı tercih ettiğinizi profesyonelce ve net bir şekilde açıklayın. Bu, yalnızca işe odaklanma niyetinizi oluşturmanıza yardımcı olur ve olumlu bir atmosferin parçası olmak istediğinizi açıklar.

Zamanınızı ve enerjinizi kendinize odaklayın

Bir iş arkadaşınız olumsuz davranıyorsa, olumsuzluğa yanıt vermek yerine işinize daha fazla çaba göstermeye çalışın, böylece işiniz hakkında üretken ve tutkulu kalabilirsiniz. Bir iş arkadaşınız olumsuz bir yorum yapmaya çalışırsa, dikkatinizi kendi çalışmanıza yöneltin ve buna aldırmayın.

Profesyonel kalın

Her zaman profesyonel kalmalı ve ofis dedikoduları gibi olumsuz konuları içeren sohbetleri kibarca reddetmelisiniz. Bu, yöneticinize ve diğer çalışanlara profesyonel, odaklı ve pozitif görünmenize yardımcı olabilir.

Olumsuz İş Arkadaşlarıyla Başa Çıkmak İçin 12 İpucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön