Makale Yazarak Para Kazanmak: Nasıl kazanılır?

Makale yazarak para kazanmak birçok kişinin gelir kaynağıdır. Dışarıdan bakıldığında oldukça kolay görünen makale yazarlığı özünde oldukça karışık bir iştir. İçerik yani makale yazımı web gereksinimlerine uygun olarak kaliteli içeriklerin üretilmesi ile oluşturulan yazılardır.

Konvansiyonel medyadan farklı olarak daha farklı ve özgün içeriklere sahip olan bir yazım tekniğine sahiptir. Edit kuralları olarak da basılı medyadan oldukça farklıdır. İnternet üzerinde yayımlanan makalelerde içerikler daha kesin ve açık olarak anlatılır.

Ayrıca Google ve diğer arama motorlarına kaynak gösterebilmek adına yazıların optimize edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere makale yazarak para kazanma konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Nasıl Web Editörü Olabilirim?

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de web editörü olmak ile ilgilidir. İnternet üzerinden makale yazarak para kazanmak ve web editörü olmak birbirine bağlı olan mesleklerdir.

Farklı içerikleri kapsayan web sitelerini oluşturmak bu sitelerin içerik ihtiyacını arttırır. Bir web editörü olarak site ya da blog temanıza uygun içeriği üretmeniz gerekir. Web editörü olabilmek için şu adımları sırası ile uygulamanız gerekir.

Eğitim: Web editörü olmak isteyen bir kişinin öncelikle temel eğitim alması ya da almış olması gerekir. Gazetecilik, dil ya da iletişim alanlarında üniversite eğitimi almalısınız. Eğer bu alanlarda üniversite eğitimi alma şansınız yoksa üzülmeyin.

Tüm bu dersleri çevrimiçi eğitim alarak da öğrenebilirsiniz. İçerik yazımı hakkında eğitim veren belirli platformlar internet üzerinde mevcuttur. Bu platformlardan yararlanarak eğitim almanız mümkündür.

İçeriğin Nasıl Yazılacağını Öğrenin: İçerik yazımının bir sanat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İçerik yazımı idari ya da klasik yazılardan tamamen farklıdır. Bir web editörü olmak için kesinlikle nasıl yazacağınızı bilmeniz gerekir.

Bu nedenle de yazım, stil, kelime bilgisi ve dilbilgisi alanlarında kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu nedenle de yukarıda da bahsedildiği gibi kendinizi geliştirmek adına ücretsiz olarak hizmet veren bir web editörü eğitimine katılabilirsiniz.

Kendinize Hedefler Belirleyin: Web editörü olmak isteyen kişilerin kesin ve net hedeflere sahip olması gerekir. Bu şekilde makale yazarak para kazanmak konusunda başarılı olabilirsiniz. Kendinize hedefler belirleyerek gelişiminizi olumlu yönde etkilersiniz.

Hedeflerinizi belirleyebilmek adına kendinize sorular sormanız gerekir. Neden web editörü olmak istiyorsun? Bu sorunun cevabını vermek büyük oranda hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kariyerinizin Gelişmesini Sağlayın: Profesyonel olarak bir web editörü olmak istiyorsanız kariyerinizin gelişmesini sağlamanız gerekir. Büyük sözleşmeler imzalamak ve web editörlüğünde aranan isim haline gelebilmek için tecrübe sahibi olmanız şarttır.

Bu iş kesinlikle profesyonellik ve yazma kurallarına hakimiyet gerektirir. Bunun dışında web üzerinde yazma kuralları gelişimlerini takip ederek makale yazarak para kazanmak konusundaki kariyerinizin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Yazma Tutkusuna Sahip Olmalısınız: Bir çevrimiçi satış sayfası, dergi ya da blog için yazmak, doldurulması gereken sayfaların olduğu anlamına gelir. Bu nedenle de yazma yani metin üretme tutkunuz yoksa yazı yazmak sizin için bir angaryaya dönüşebilir.

Farklı Web Yazarlığı Türleri

Makale yazarak para kazanmak tek bir metin yazarlığına bağlı olarak gelişen bir olay değildir. Bunun için birkaç farklı tür bulunur ve hepsi de kazançlıdır.

Web editörünün asıl işi üreteceği yazının türüne bağlı olarak doğru şubeyi seçmektir. Makalenin devamında sizleri farklı Web yazarlığı türleri hakkında bilgilendireceğiz.

• Metin yazarı
• E – Kitap
• SEO Editörü
• Çevirmen
• Transcriber
• Düzeltici

Yukarıda da gördüğünüz gibi internet üzerinde 6 farklı metin yazarlığı türü vardır. Bu metin yazarlığı türleri hakkında bilgi sahibi olarak size en uygun yazarlığı seçebilir ve bu konuda kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Metin Yazarı: Metin yazarlığı bir ürünün, kişinin ya da şirketin imaj değerini arttırmak ve tanıtmak adına belirli anahtar kelimeler kullanarak yapılan bir editör tekniği olarak bilinir.

Bir metin yazarı olabilmek için şirketi, etkinlik ya da ürün ile ilgili olarak editoryal içeriklerin oluşturulması gerekir. Metin yazarı aynı zamanda editör ve tasarımcıdır. Metin yazarı olabilmek için pazarlamacı profilinizin olması şarttır.

E-Kitap: Dijital kitapların yazımına verilen isimdir. Bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından internet üzerinde yazılan ve yayınlanan kitaplara E- kitap denilir.

İlginizi çeken durumlar ya da bir alan hakkında E- kitap yazmanız mümkündür. E- kitap yazdıktan sonra çevrimiçi hizmet sunan bir web sitesi içerisinde yayınlayabilirsiniz.

SEO Editörü: SEO editörlüğünün en önemli özelliği farklı arama motorlarında gerçekleştirilecek olan arama sonuçları için daha iyi bir sıralama elde etme amacı gütmesidir. Bu nedenle de anahtar kelimeler kullanılarak farklı bir web içeriği oluşturulur.

Çevirmen: Çevirmen olarak görevlendirilen kişi web sayfalarının farklı dillere çevrilmesine yardımcı olur. Herhangi bir web sayfasını müşterinin istediği bir dile çeviren kişiye çevirmen denir. Çevirmen olabilmek için 1’den fazla yabancı dil bilmeniz gerekir.

Transcriber: Video veya ses içeriğinin şirketler adına kelime işleme belgesine dökülmesine verilen isimdir.

Düzeltici: Metinleri tekrar tekrar okuyarak düzeltmeyi hedefler. Düzeltici olarak görev yapabilmek için dil bilgisi konusunda gelişmiş olmanız gerekir. Web makalesinin düzeltilmesi için düzeltme ve hata bulma becerilerinizin son derece yüksek olması gerekir.

İyi Bir Web Editörü Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi bir web yazarı olabilmek ve makale yazarak para kazanmak için eğlenmeyi bilmeniz gerekir. Yani seçtiğiniz konuları yazarken istekli olmalısınız ki yazılarınızı okuyanlar sizden bu enerjiyi hissedebilsin ve daha çok talep gören bir metin yazarı haline gelin.

İyi bir web editörünün sahip olması gereken özellikler şu şekildedir;

• Yazma diline hakim olmalı
• Karmaşık konuların anlaşılmasını kolaylaştırmalı
• Akılda kalıcı kelimeler kullanmalı
• Nasıl başlık üretileceği konusuna sahip olmalı
• Web editörü olmanın yanı sıra farklı iki alanda da beceri sahibi olmalı
• Web ve Web yazım teknikleri hakkında bilgili olmalı.
• Kelimeleri doğru ve farklı şekillerde kullanabilmeli
• İnsan ve web sitesi arasındaki etkileşimi bilmesi ve iyi yönetmesi gerekli
• Meraklı, özenli ve yaratıcı olması da son derece önemli

Bir Web Editörü Ne Kadar Kazanabilir?

Makale yazarak para kazanmak oldukça geniş kitlelerin takip ettiği ama uygulamak için cesaret ve yetenek gerektiren bir meslek dalıdır. Web editörü olarak görev yapan bir kişinin elde edeceği kazanç miktarı yazısının kalitesine ve sayfa çokluğuna göre değişim gösterir.

Resmi olarak bir şirket ya da kurum ile anlaşan kişilerin bu alanda alacakları miktar sözleşmelerinde belirtildiği için daha tahmin edilebilirdir. Ancak resmi olarak sözleşmeli çalışmayan birçok web editörü bulunur.

Bu kişilerin kazançlarını tahmin etmek ise daha zordur. Yabancı ülkelerin metin yazarlıklarından örnek vermek gerekirse Amerika da 250 kelimelik bir metin yazan kişi 10 dolar kazanır.

Metin yazarlığı dışında birkaç farklı vasfa daha sahipseniz ve makalenizin düzenlemesinde bu vasıflarınızdan yardım aldıysanız (çevirme, düzenleme gibi) web editörü olarak ek ücret alma hakkına sahip olursunuz.

Makale Yazarak Para Kazanmak: Nasıl kazanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön