Kariyer Geliştirme Hedefleri İçin 10 Taktik

Kariyer geliştirme hedefleri, işyerinde daha fazla deneyim kazanmanın ve becerilerinizi geliştirmenin bir yoludur. İlgi alanlarınıza bağlı olarak ulaşabileceğiniz çeşitli kariyer hedefleri vardır. Becerilerinizi geliştirmek için bireysel hedefler belirleyebilir veya ekip üyeleriyle işbirliği yapabilirsiniz.

Bu yazıda kariyer gelişim hedeflerinin neden önemli olduğunu tartışıyor ve kariyerinize fayda sağlamak için kullanabileceğiniz örnekler sunuyoruz.

Kariyer geliştirme hedefleri neden önemlidir?

Kariyer geliştirme hedefleri, becerilerinizi ve motivasyonunuzu geliştirmeye yönelik hedeflerdir. İş yerinde başarıya ulaşmak için kişisel ilgi alanlarınızı beceriler veya performans hedefleriyle birleştirebilirsiniz. Örneğin, bilgisayar programlama becerilerinizi genişletmek istiyorsanız ve yöneticinizin bir web sitesi oluşturmak için yardıma ihtiyacı varsa, yardımcı olmayı teklif edebilirsiniz.

Kariyer geliştirme hedefleri belirlemek, becerinin geliştirilmesini teşvik eder. Bir terfi için yeterince öğrenebilir veya yeni yeteneklerinize göre kariyerinizi değiştirebilirsiniz. Belirli bir süre boyunca başarmak için hedefler oluşturmak, size çok çalışmak, motive olmak ve rolünüzde ilerlemek için inisiyatif sağlar.

Kariyer geliştirme hedefleri, öğrendiklerinizi temel alarak daha hızlı ve daha üretken hale geldikçe işinizi kolaylaştırabilir. Mesleki gelişim hedefleri belirlemek aynı zamanda müdürünüze işiniz konusunda ciddi olduğunuzu ve bu işte başarılı olmaya devam etmek istediğinizi gösterir.

Kendi hedefinizi oluşturmanıza yardımcı olacak 10 örnek kariyer geliştirme hedefinin bir listesi:

1. Profesyonel bir sertifika veya eğitim alın

Harika bir kariyer geliştirme hedefi, ilgili alanınızda profesyonel bir sertifika veya eğitim alın. Eğitim, mevcut becerilerinizi geliştirir ve ileride bir terfi için başvurmak veya kariyer değiştirmek isterseniz size yardımcı olabilir. Farklı sektörlerde çeşitli programlar mevcuttur ve birçok kurum, çalışma programlarına uyum sağlamak için akşam kursları sunmaktadır.

Bazı işverenler, çalışanlarının büyümesine yatırım yapmak için mesleki gelişim programları sunar. Yöneticinize veya insan kaynakları temsilcinize, şirketinizin sektörle ilgili becerileri öğrenmeye devam edebilmek için profesyonel bir gelişim programı olup olmadığını sorun.

2. Diğer departmanların nasıl çalıştığını öğrenin

Farklı departmanların nasıl çalıştığını öğrenmek, şirkete daha fazla katkıda bulunmanıza yardımcı olabilir.

3. Geri bildirim isteyin

Yöneticinizden ve ekip üyelerinizden geri bildirim istemek, başkalarının sizi nasıl algıladığını görmenin iyi bir yoludur. Ekibin değerli bir üyesi olmaya çalışmalısınız ve bu, nedenle hangi becerileri geliştirmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Her üç ayda bir birkaç iş arkadaşına danışmak için bir hedef belirlemeyi düşünün.

4. Performans ölçümlerini iyileştirin

Performans ölçütleri, genel performansla ilgili davranışları ve etkinlikleri ölçmek için toplanan verilerdir. İş yerinde performans ölçütlerinizi artırmak ne kadar verimli olduğunuzu kanıtlayabilir.

İzlenecek ölçüm örnekleri arasında şirketin genel maliyetlerini azaltmanın yollarını bulmak ve projeleri son teslim tarihlerine kadar teslim ettiğinizden emin olmak yer alır. Hem kısa hem de uzun vadeli hedefler koyabilirsiniz. Yıl içinde nasıl iyileştiğinizi görmek için performans ölçütlerinizi takip etmeyi düşünün.

Bir yükseltme veya terfi talebini desteklemek için pozitif ölçümleri de kullanabilirsiniz.

5. Terfi için başvurun

Kendinize meydan okumanın bir yolu, terfi için başvurmaktır. Daha fazla sorumluluk sahibi bir pozisyon, yeni beceriler kazanmanıza ve kariyerinizi geliştirmeye devam etmenize yardımcı olabilir. Bir terfi için hazır olduğunuzda, müdürünüzle işletme üzerindeki etkilerini tartışmak için tamamladığınız projelerin bir listesini yapın. Ayrıca, bir takıma liderlik etme gibi, öğrenmekten heyecan duyduğunuz becerilerden de bahsedebilirsiniz.

6. Ağ becerilerinizi geliştirin

Ağ kurma becerilerini geliştirmek, yeni fırsatları deneyimleme şansınızı artırır. Yeni iş arkadaşlarınızla veya diğer bölümlerdeki iş arkadaşlarınızla konuşarak ağ kurmaya başlayabilirsiniz. Ağ kurmanın bir başka yolu da benzer ilgi alanlarına sahip yeni insanlarla tanıştığınız profesyonel etkinliklere katılmaktır. Bazı ağ oluşturma etkinlikleri, bir endüstrinin yeni bir yönü hakkında daha fazla bilgi edinmeye odaklanır. Yalnızca işle ilgili bilgilerinizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha güçlü bir profesyonel ağ da oluşturabilirsiniz.

7. İletişim becerilerinizi geliştirin

Net bilgiler sunmak ve almak, işyeri verimliliğini artırır. Yazılı, kişilerarası ve sözlü iletişim becerilerinizi geliştirmek için bir kariyer hedefi belirlemeyi düşünün. Örneğin, sözlü iletişim becerilerinizi geliştirmek için, sunum yaparken daha rahat hissetmenize yardımcı olacak bir topluluk önünde konuşma kursuna katılın.

Yazılı iletişim, üzerinde çalışılması gereken bir başka önemli mesleki gelişim hedefidir. Bir e-posta göndermeden önce, açık, hatasız ve kısa olduğunu onaylamak için yeniden okuyun. Web tarayıcınızda otomatik yazım denetleyiciyi etkinleştirin, böylece gönderdiğiniz her e-postanın hatasız ve profesyonel olması daha olasıdır.

8. Takımda iyi çalışın

Bir takımda verimli bir şekilde çalışmak, amirinize size güvenebileceklerini gösterir. Şu anda bir proje ekibindeyseniz, ilerlemenizi tartışmak için inisiyatif alın ve toplantılar düzenleyin. Toplantılara katıldığınızda, herkesi dikkatlice dinlediğinizden emin olun ve sonra fikrinizi sunun. Herkesin fikirlerini dikkate almak, bir grup projesi sırasında işbirliğini artırmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, iş arkadaşlarınıza karşılaşabilecekleri herhangi bir zorluk veya engelde yardımcı olmaya çalışabilirsiniz.

9. Yeni teknolojiyi öğrenmek için gönüllü olun

Sektörünüzün teknolojisiyle güncel kalmak önemlidir. Alanınızla ilgili yeni yazılım veya programları öğrenmek, yeni teknolojiyi benimsemeye ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmaya istekli olduğunuzu gösterir. Ekibinize veya amirinize yardımcı olan yeni bir teknoloji de öğrenebilirsiniz. Örneğin, yöneticinizin şirketinizin web sitesindeki bir hatayı düzeltmesi gerekiyorsa, hatayı bulmak ve düzeltmek için bir kodlama dilinin temellerini öğrenebilirsiniz.

10. Bir web sitesi oluşturun

Profesyonel olarak gelişmenin bir yolu, kişisel bir web sitesi yapmaktır. Kişisel web sitenize profesyonel portföyünüzü, özgeçmişinizi, kişisel misyon beyanınızı veya blogunuzu ekleyebilirsiniz. İş başvurusunda bulunurken, işe alma yöneticilerinin tamamladığınız projeler ve belirli başarılar hakkında ek bilgileri incelemesi için web siteni verin. Profesyonel ağınızı genişletmek için web sitenize iletişim bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz.

Kariyer Geliştirme Hedefleri İçin 10 Taktik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön