İşverenlerin Sahip Olmanızı İstediği 17 Özellik

Belirli özelliklere veya becerilere sahip olmak, iş bulmayı kolaylaştırabilir. İşverenlerin iş başvurusunda bulunanlarda ve çalışanlarda aradığı belirli nitelikler vardır. Bu niteliklerin ne olduğunu ve nasıl elde edileceğini bilmek, yeni fırsatlar ve promosyonlar için daha iyi bir aday olmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede, işverenlerin aradığı 17 özelliği ve neden değerli olduklarını listeledik.

İşverenlerin aradığı 17 özellik

İşte işverenlerin sahip olmanızı istediği başlıca özellikler ve beceriler ve bunların neden değerli oldukları:

1. Dürüstlük

Dürüstlük, işyerindeki en değerli özelliklerden biridir. Dürüst olmak, güçlü ahlaki veya etik ilkelere sahip olmaktır. Dürüst olmak, dürüst olmanızı, onurlu davranmanızı ve başkalarına saygılı davranmanızı gerektirir. Dürüstlüğe sahip çalışanlar, profesyonel bir kültürü teşvik etmeye ve kendileri ve bir bütün olarak şirket için olumlu bir itibar sürdürmeye yardımcı olur.

Bir sorun ortaya çıktığında, insanlar size güvenebilir. Bir şey yapacağını söylediğinde, taahhüdünü yerine getiriyorsun. Birisi yardımınızı veya tavsiyenizi istediğinde, açık ve dürüst olursunuz. Dürüst olanlar, eylemlerinden kendilerini sorumlu tutarlar ve eksikliklerini kabul edebilirler.

2. Güçlü çalışma etiği

İşverenlerin çalışkan insanlara neden değer verdiğini anlamak kolaydır. Sıkı çalışan insanlar, işlerine ve çalıştıkları şirkete önem verdiklerini gösterirler. Çalışkan insanlar patronlarını, iş arkadaşlarını ve müşterilerini düşünür. Çalışkan insanlar işe erken gelir ve gerekirse geç çıkarlar. İşlerini ciddiye alırlar ve her görevi ellerinden gelen en iyi şekilde tamamlarlar. Çalışkan insanlar gerekenden fazlasını yapar. Başkaları daha az çalıştığında, daha çok çalışırlar ve işverenler bunu takdir eder.

3. İletişim

İşverenler, güçlü iletişim becerilerine sahip başvuru sahipleri ve çalışanlar ararlar. Fikirlerinizi iletmek ve başkalarını aktif olarak dinleyebilmek, daha fazla işin hızlı ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlar. Etkili bir şekilde konuşup dinleyebilmek, iletişim becerilerinizi yüz yüze, telefonda veya yazılı olarak kullanmanızı sağlayabilir. İletişim kurabilen insanlar sorunları çözebilir, geri bildirim verme ve alma konusunda harikadır ve ve çatışmaları daha kolay çözebilir.

4. Esnek

Birden fazla pozisyondan görevler üzerinde çalışmaya veya gerektiğinde saatlerinizi değiştirmeye açık olun, öylece işverenler esnekliğin tadını çıkarır. Şirketlere ve yönetime sunabileceğiniz daha çok şey var, çünkü iş tanımınızın dışında çalışmaya razı oluyorsunuz. Bir iş arkadaşınız hasta olduğunda, geçici olarak görevini siz üstlenirsiniz. Fazladan iş yapılması gerektiğinde, yardım edersiniz.

Esnek çalışanlar, müşterilerle de daha verimli çalışır. Bir satış görevlisi, zorlu bir müşteriye yaklaşımını değiştirebilir. Bir destek temsilcisi tavrını değiştirebilir ve üzgün bir müşteriyle konuşmaya daha fazla zaman ayırabilir. Esneklik şirketlere birçok yönden yardımcı olur, bu nedenle işverenler buna çok değer verir.

5. Takım odaklı

Ekip olarak çalışmak, işverenlerin çok değer verdiği bir özelliktir çünkü ekip çalışması becerileri bir işletmenin başarısı için gereklidir. Çalışanların çoğu zaman kendi başlarına çalışmasını gerektiren pozisyonların bile bir noktada ekip olarak çalışabilmesi gerekecektir. Bir görevle ilgili ek yardıma ihtiyacınız varsa, en az bir kişiyle çalışmanız gerekebilir. Bazı pozisyonlar kendi başınıza çalışmanızı gerektirirken, ekip odaklı bir zihniyete sahip olmak, daha yüksek bir amaç için çalıştığınızı ve şirketteki diğerlerinin ortak çabalarına değer verdiğinizi gösterir.

Takım odaklı çalışanlar aynı zamanda yönetim ve liderlik pozisyonları için mükemmel adaydır. Yöneticiler ve liderler, iş arkadaşlarından ekip çalışması ister ve ilerlemeye devam etmek için bir birim olarak kolektif olarak çalışabilmelidir.

6. Teknik olarak yetkin

Teknik olarak yetkin olmak, bir pozisyon veya sektör hakkında zaten bildikleriniz nedeniyle sizi bir iş için daha iyi bir olasılık haline getirebilir. İşverenler teknik açıdan yetkin kişilere değer veriyor çünkü bu pozisyonda başarılı olmak için ihtiyaç duyacağınız becerilerin çoğunu veya tamamını zaten öğrendiniz.

Teknik olarak üç şekilde yetkin olabilirsiniz:

  • Devredilebilir teknik yeterlilik. Bir sektör içinde işten işe aktarılabilen endüstri becerilerine sahip olabilirsiniz. Bu, bilgisayar okuryazarlığı veya nakliye ve teslimat bilgisi gibi bir beceri olabilir.
  • Sektöre özgü teknik yeterlilik. Ayrıca, belirli bir sektöre yönelik daha rafine becerileri anlamanıza izin veren endüstri sektörü becerilerine sahip olabilirsiniz. Nakliye ve teslimat yeterliliğinin yanı sıra, bir çevrimiçi işletme içindeki nakliye ve teslimat işini de yürütebilirsiniz.
  • Mesleğe özel teknik yeterlilik. Ayrıca belirli bir mesleğe uygulanabilir teknik becerilere sahip olabilirsiniz. Bir örnek olarak, çevrimiçi bir işte bir nakliye ve teslimat departmanının yöneticisi olarak çalışmış olmanız ve bu belirli pozisyonun yazılımını ve günlük sorumluluklarını anlayabilmeniz olabilir.

7. Kararlı

Kararlı olmak, sıkı çalışacak kadar pozisyonunuza değer vermenin ötesine geçer. Kararlı insanlar işi bitirmek için ne gerekiyorsa yapar. Kararlılık, ne yaptığınızla ilgili bir amacınız olduğu ve işinizi nasıl bitireceğinize ve bir şirket içinde nasıl ilerlemek istediğinize dair hedeflere ve vizyonlara sahip olduğunuz anlamına gelir. İşverenler, ileri görüşlü bir zihniyete sahip oldukları ve zorlu zamanlarda bile gerekli olanı yaptıkları için kararlı insanları ararlar.

8. Daha fazlasını öğrenmeye istekli

Daha fazlasını öğrenmeye hevesli olmak değerli bir özelliktir çünkü mükemmellik için çabaladığınızı ve bir şirket içinde yukarı çıkmak istediğinizi gösterir. Bazı çalışanlar sadece maaş kazanmak için gerekenleri yaparken, istekli çalışanlar yeni beceriler öğrenmeye ve farklı pozisyonlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. Hevesli çalışanların öğretmesi daha kolaydır ve bu nedenle liderlik ve yönetim pozisyonlarına diğerlerinden daha hızlı ulaşabilir. İşverenlerin istekli çalışanlarla ilgili en çok keyif aldığı şey, yeni bilgilere açık olmaları ve dinleyip öğrenmeye yönelmeleridir.

9. Sadık

Sadakat, işverenlerin aradığı çok değerli bir özelliktir çünkü şirketlerin çalışanları daha uzun süre tutmasına yardımcı olur. Yeni çalışanlar ararken ve işe alırken harcanması gereken pek çok ek çalışma ve çaba vardır. Çalışan devir hızı yüksek olan şirketler, yeni çalışanları işe almak ve eğitmek için daha fazla zaman ve para harcar, bu nedenle sadık çalışanlara diğerlerinden daha yüksek değer verilir.

10. Sorun çözme

İşverenler, bir sorunu belirleme ve analiz etme yetenekleri nedeniyle sorun çözücülere değer verirler. Sorunları günlük olarak çözebilen bir çalışan, yöneticinin bir çözüm bulmak için devreye girmesi gereken daha az zaman anlamına gelir.

11. Bağımsız

Bağımsız kişiler, görevlerini tamamlamak için yalnız bırakılabilir ve görevlerini verimli bir şekilde tamamlayabilir. Pek çok işveren, ekip olarak çalışabilen ve başkalarıyla iyi iletişim kurabilen çalışanları sevse de, bağımsız olmak, bir çalışanın bunu yapmak için başkalarına bağımlı olmadan kendi başına çalışmasına izin verir. Bağımsız çalışan, zaman yönetimi, yaratıcı düşünme ve problem çözme becerilerini kendi başına gösterebilirse değerlidir.

12. Hırslı

Kararlılığa benzer şekilde, hırslı olmak işverenlere işi yapmak için ne gerekiyorsa yapacağınızı gösterir. Yeni süreçleri öğrenmek ve yeni becerilere sahip olmak için fazladan zaman ayırırsınız ve daha yüksek maaşlı pozisyonlar ve daha fazla sorumluluk içeren gelecek için bir vizyonunuz vardır. İddialı olmak gelecekteki hedeflere sahip olmanın yanı sıra mevcut konumunuzla da ilgilidir. Yeni bir proje veya görev başladığında, kendinize sizi başarıya doğru iten bir hedef belirlersiniz. Hırslı insanlar, mükemmel sonuçlar elde etmek için görevleri tamamlamayı ve olabildiğince hızlı ve etkili bir şekilde çalışmayı severler.

13. Sorumlu

Sorumluluk, başarılı çalışanlar için kritik bir faktördür ve işe alma yöneticileri ve işe alım görevlileri güvenilir kişileri işe almaya çalışır. Sorumlu bir çalışan olarak, zamanında işe koyulur, görevlerinizi belirtildiği şekilde tamamlarsınız ve sorunlar ortaya çıktığında yönetimle iletişim kurarsınız. Başlattığınız bir görev sırasında sorunlar ortaya çıktığında, tüm sorumluluğu üstlenirsiniz ve yaptığınız hataları iletebilirsiniz. Hataları gerçekleştiğinde kabul edebilir ve size verilen görevlerin tam sahipliğini üstlenebilirsiniz.

14. Hedef odaklı

Çoğu insanın hedefleri vardır, ancak hedef odaklı olmak , hedeflerinize ulaşmak için gereken eyleme geçirilebilir adımları atmaya odaklandığınız anlamına gelir. Birçok işletme, hedef odaklı insanlara değer verir, çünkü bu ister daha seçkin pozisyonlar ister daha fazla sorumluluk olsun, daha fazlası için çabalarlar. Her şirketin kendine özgü hedefleri ve işleri için genel bir vizyonu olduğundan, hedef odaklı çalışanlara sahip olmak, hedeflerini paylaşmalarına ve bu hedeflere birlikte ulaşmak için çalışmalarını sağlar. Hedefleri olan çalışanlar daha çok çalışır ve yeni şeyler öğrenmeye çalışır.

15. Kendine güvenen

Güven, yeteneklerinize ve bilginize güven gerektirir. Kendine güvenen insanlar sahip oldukları becerileri ve beceri setlerine göre ne kadar yapabileceklerini anlar. Kişisel yeteneklerinin ötesinde, cesur bir güven sergileyen çalışanlar, diğer çalışanları ve tüm işyerini olumlu yönde etkileyebilir. Kendinize ve günlük görevler sırasında güven göstermek, diğer insanların da kendilerini güvende hissetmelerini sağlayabilir.

Özgüven, hem güçlü hem de zayıf yönleriniz dahil olmak üzere kendinizi anlamanızı gerektirir.

16. Uyarlanabilir

Esnekliğe benzer şekilde, uyarlanabilirlik de değişime uyum sağlama yeteneğinizdir. Esnek olmak, bir şirketin kısa vadeli değişikliklerine ve ihtiyaçlarına daha çok odaklanırken, uyarlanabilirlik bir iş yerini önemli ölçüde etkileyebilecek uzun vadeli değişikliklere odaklanır. Bir esneklik örneği, fazladan birkaç saat çalışmak veya hasta bir çalışanın yokluğunda sorumluluklarını almak anlamına gelebilir. Uyarlanabilirliğe bir örnek, pozisyonunuzun şirketten çıkarılması ve yepyeni bir pozisyona adapte olabilmeniz anlamına gelebilir.

Uyarlanabilirlik, işletmelerde sık sık değişen önemli bir özelliktir. Pozisyonlar kaldırıldığında veya bir şirket vizyonunda kapsamlı değişiklikler yaptığında, herhangi bir değişikliğe hızlı bir şekilde uyum sağlayabilirsiniz.

17. Güvenilir

Güvenilir çalışanlar, yaptıkları tüm işte zamanında çalışır ve tutarlı çaba gösterirler. İşverenler bu özelliği ararlar çünkü bir çalışana güvenmeye yardımcı olur ve kendilerine verilen görevleri tamamlayabileceklerinden emin olurlar. Bir işverenin belirli bir süre içinde ve belirli standartlara kadar tamamlanması gereken bir projesi veya işi olduğunda, bu görevler güvenilir bir çalışana verilir. Güvenilir çalışanlar, yeteneklerini sürekli olarak gösterirler, bu da yükseltme ve terfilere yol açabilir.

İşverenlerin Sahip Olmanızı İstediği 17 Özellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön