İş Yerinde Konsantrasyonu Geliştirmenin 12 Yolu

Hafızanızı ve işyerindeki konsantrasyonunuzu artırmak, üretkenliği artırabilir ve çıktıların kalitesini artırabilir. İş unvanınız ne olursa olsun, konsantrasyonunuzu geliştirmekten yararlanabilirsiniz. Konsantre olmak değerli bir beceri olsa da, pratik gerektirir. Bu makalede, konsantrasyonu nasıl geliştirebileceğinizi ve işle ilgili görevlere uygulayabileceğiniz yolları tartışacağız.

Konsantrasyon nedir?

Konsantrasyon, kişinin dikkatini odaklama eylemidir. Konsantre olduğunuzda, zihinsel çabanızı bir konuya, düşünceye veya nesneye odaklamış olursunuz. Bunu yaparken, ilgisiz duyguları, düşünceleri, fikirleri veya duyumları hariç tutarsınız. İşe nasıl konsantre olacağınızı öğrenmek, kariyerinizde başarılı olmak için çok önemlidir.

İşe konsantre olmanın faydaları

Konsantrasyon, herhangi bir tek göreve, konuya, düşünceye veya nesneye bölünmemiş dikkatinizi uygulama yeteneği olduğundan, konsantrasyonu sürdürme yeteneği, işle ilgili herhangi bir görevi veya sorumluluğu daha başarılı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Bir karara veya çözüme daha hızlı ulaşabilecek ve görevleri etkin ve verimli bir şekilde yerine getirebileceksiniz. İş yerinde konsantre olmanın bazı diğer faydaları şunlardır:

  • Daha hızlı olursunuz: Görevleri daha hızlı ve daha fazla yaratıcılıkla tamamlayarak genel üretkenliğinizi artırabilirsiniz.
  • Daha kaliteli işler üretirsiniz: Görevleri daha az hatayla tamamlayabilir ve daha yaratıcı fikirler üretebilirsiniz.
  • Daha az stres: İşinizdeki dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmak, geride kalma olasılığınızı azaltmanız ve dolayısıyla gün içinde daha az stres yaşamanız anlamına gelir. Ayrıca, hepsini kendi başınıza almaktansa, hangi sorumlulukların devredilmesi veya dış kaynaklara verilmesi gerektiğini daha iyi görebilirsiniz.
  • Bilinçaltı zihniniz verimli bir şekilde çalışmanıza yardımcı olur: Tamamen odaklanmışsanız, bilinçaltı zihniniz arka planda çalışarak görevleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Bu faydalar genellikle işyerinde genel olarak iyileştirilmiş bir performansa yol açar ve bu da daha büyük kariyer fırsatları ve ilerlemenin yanı sıra potansiyel artışlara da yol açabilir.

İş yerinde konsantrasyonu nasıl geliştirebilirsiniz?

Düzenli egzersiz vücudu güçlendirir, ancak zihin aynı zamanda hafızayı ve konsantrasyonu geliştiren amaçlı zihinsel egzersizden de yararlanır. İşte atmanız gereken birkaç adım:

1 . Meditasyon yapmak

Meditasyon birçok nedenden dolayı faydalıdır. Stresi azaltır, sakinleşmenize yardımcı olur ve dikkat sürenizi artırabilir. İşyerinde meditasyonun faydalarından yararlanmak için güne hızlı bir meditasyon seansı ile başlayın.

Meditasyon, yatakta dik oturmak ve birkaç dakika boyunca nefesinize odaklanmak kadar basit olabilir. Daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, rehberli bir meditasyon videosu deneyin. İş yerinde odak noktanızın kaydığını hissederseniz, birkaç dakika gözlerinizi kapatın ve dikkatinizi görevlerinize geri getirmek için derin bir nefes alın.

2 . Egzersiz yapmak

Egzersiz, beyninizin dikkat dağıtıcı şeyleri görmezden gelme yeteneğini artırmaya yardımcı olur. Kilonuzu korumak, hafızanızı en iyi durumda tutmanın harika bir yoludur.

Beyninizi canlandırmaya yardımcı olmak için düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın veya iş gününüz boyunca kısa aktivite patlamaları uygulayın. Her gün öğle yemeğinizde otoparkta hızlı bir yürüyüş yapmak konsantrasyonunuzu artırmak ve üretkenliğinizi artırmak için yeterli olabilir. Ayrıca işten önce veya sonra bir spor salonunu ziyaret etme rutini geliştirebilirsiniz.

3 . İrade geliştirin

İrade gücünüzü daha iyi geliştirmek için her seferinde tek bir hedefe odaklanın. Hedefleriniz hakkında net olun ve onlara bağlı kalın. Önceki ipuçlarından bazıları, meditasyon veya bir zamanlayıcı ayarlama gibi irade gücünü doğal olarak güçlendirmeye yardımcı olur, böylece yalnızca tek bir göreve odaklanabilirsiniz. İrade gücünüzü ne kadar geliştirirseniz ve yanlışa karşı koyarsanız, muhtemelen o kadar odaklanmış olursunuz.

4 . Ezberleme üzerine çalışın

Ezberlemek sadece bilgiyi saklamak için harika değildir, aynı zamanda hafıza kaslarınızı da çalıştırır. Ezberlemek kelime dağarcığının artmasına ve yazının gelişmesine yol açabilir. Beyninizi çalıştırmaya alışkın olduğunuz için önemli görevlere odaklanmanıza da yardımcı olabilir. Beyninizi eğitmeye yardımcı olmak için her hafta bir şiir, alıntı veya bilgi parçasını ezberlemeyi hedefleyin.

5 . Daha fazla oku

Dijital çağın yükselmesiyle birlikte okuma materyallerine erişim katlanarak artmış olsa da, çoğu insanın söz konusu materyali okumak için harcadığı zaman miktarı artmamıştır. Dahası, çevrimiçi kaydırma alışkanlıkları insanları yazılı içerikle daha az meşgul etme eğilimindedir.

Gerçek bir kitabı daha sık okumak için kendinize meydan okuyun. Bir kitabı okumaya ve analiz etmeye ek olarak, her hafta birkaç uzun makale okumaya çalışın. Daha uzun bir kitaba veya makaleye odaklanmak, okuduğunu anlamanı zorlar ve dikkatini vermeni sağlar. Zamanla, iş görevleri ve hatta konuşmalar gibi diğer görevlere daha iyi odaklanabileceksiniz.

6 . Daha dikkatli olun

Dikkatli dinleme pratiği yapmak, işyerinde ihtiyaç duyacağınız önemli bir kişilerarası beceridir. Sevdikleriniz ve iş arkadaşlarınızla yaptığınız sohbetlerinizde daha dikkatli olmaya başlayın. Örneğin, bir iş arkadaşınızla öğle yemeği yerken telefonunuzu kontrol etmemeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Aktif dinleme, tüm duyularla dinlemeyi içerir. Dikkatinizi konuşmacıya iletmek için başınızı sallamak, kabul etmek ve göz temasını sürdürmek dahil olmak üzere hem sözlü hem de sözlü olmayan ipuçlarını kullanmalısınız.

7 . En üretken olduğunuzda çalışın

İnsanlar uyanık olduklarında ellerinden gelenin en iyisini yaparlar, bu nedenle en üretken dönemlerinizi belirlemek önemlidir. Bu, işini her zaman sabah erken bitiren bir iş arkadaşının aksine, öğle yemeğinden hemen sonra daha üretken olduğunuz anlamına gelebilir.

Vücudunuzun doğal biyoritmleri ile çalışmayı öğrenin. Örneğin, konsantrasyonunuzu en iyi sabah geç saatte bulabilirsiniz. Üretkenliğinizin zirvesinde olduğunuz zaman dilimlerini not edin ve bu zamanlarda çok dikkat gerektiren temel görevler üzerinde çalışmaya çalışın.

8 . Ne zaman şarj edeceğinizi bilin

Üretken çalışanlar, ne zaman geri çekileceklerini ve önemli bir görevi başka bir güne bırakacaklarını bilirler. Fazla mesai yapmaktan kaçınmaya çalışın ve yalnızca çalışma saatleri içinde şirket e-postalarını kontrol edin. Evden çalışanlar, yenilenmek için öğleden sonra 20 dakikalık bir şekerleme yapmak isteyebilirler. Gün boyunca 30 saniyelik hızlı aralar bile yeniden odaklanmanıza ve tazelenmiş bir konsantrasyonla göreve bakmanıza yardımcı olabilir.

9 . Çevrenizdeki dağınıklığı giderin

Dosyalarınızı ve postalarınızı her gün düzene sokmak ve düzenlemek için biraz zaman ayırın, böylece çalışma alanınız daha az dikkat dağıtıcı olur. Örneğin, evrak işlerinin üst üste yığılmasına izin verdiyseniz, belgeleri üzerinde çalışmaya hazır olana kadar üst üste yığılmış bir çekmecede dosyalayın. Bu, masanızı dağınıklıktan korur, böylece elinizdeki göreve odaklanabilirsiniz. Masanızda kişisel eşyalarınızın olması sorun değil, ancak çok fazla fotoğraf veya koleksiyon sergilemekten kaçının. İdeal olarak, iş gününün sonunda dağınıklığı azaltmalısınız, böylece ertesi sabah stresli veya dikkatiniz dağılmış hissetmeden kurtulursunuz.

10 . Sesi veya sessizliği seçin

Bazı insanlar tamamen sessiz bir ortamda daha iyi çalışır. Diğerleri fon müziği olmadan konsantre olamazlar. Sessizliğin veya sesin konsantrasyonunuzu artırıp artırmadığını öğrenin ve bunu işte nasıl uygulayacağınızı öğrenin. Örneğin, sessizliği tercih ediyorsanız ancak açık bir ofiste çalışıyorsanız, bir çift gürültü önleyici kulaklığa ihtiyacınız olabilir. Müzikle daha iyi çalışıyorsanız, dikkat dağıtıcı sözler içermeyen, sevdiğiniz müzikleri seçin.

11 . İdeal sıcaklığı ayarlayın

Çok sıcak veya çok soğuk hissetmek konsantre olma yeteneğinizi azaltabilir. Şirketinizin önceden ayarlanmış termostatını kontrol edemezken, elinizin altında hafif bir kazak veya masa fanı bulundurabilirsiniz. Önceden ayarlanan sıcaklığın birçok çalışan için sorun olduğu ofislerde, en rahat ve üretkenlik için en uygun olan sıcaklığı ayarlama konusunda müdürünüzle konuşun.

12 . Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın

Dikkat dağıtıcı şeyler, çalışmayı birçok yönden etkiler ve yine de bunları tamamen ortadan kaldırmak zordur. İş günü boyunca e-postanızı, kısa mesajlarınızı, sosyal medyanızı veya favori web sitelerinizi kontrol etmek, bir görevi tamamlamak için harcayabileceğiniz zamandan alır. Anahtar, ortak dikkat dağıtıcı unsurları belirlemek ve bunları ortadan kaldırmaktır.

Örneğin, telefonunuzun sesli bildirimlerinden sık sık rahatsızsanız, bunları kapatın ve telefonu gözden uzak bir yere koyun. Ek olarak, dikkat dağıtıcı oyunları kaldırın ve dikkatinizi çekmek için rekabet eden işle ilgili olmayan web sitelerini engelleyin.

13 . Zamanlayıcı kullanın

Beş dakikalık bir zamanlayıcı ayarlamayı ve yalnızca bu süre boyunca işe konsantre olmayı düşünün. Zihniniz dolaşmaya başlasa bile, elinizdeki göreve geri dönmeyi bir noktaya getirin. Zamanlayıcı çaldığında, iki dakikalık bir ara verin ve ardından tekrar deneyin. Her gün, zamanlayıcıya beş dakika ve mola zamanınıza ek iki dakika eklemeyi deneyin. Mesleğiniz için en iyi verimlilik düzeyine ulaşana kadar çalışma sürenizi artırmaya devam edin.

İş Yerinde Konsantrasyonu Geliştirmenin 12 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön