İş Ararken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Şey

İş ararken, şirket değerleri, çalışma ortamı ve ücret gibi faktörleri anlamak, hem kişiliğinize hem de kariyer hedeflerinize uygun bir iş bulmanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda, iş ararken dikkat etmeniz gereken 12 şeyi açıklıyoruz.

Bir işte aranacak şeyler

Hangi pozisyonun sizin için en iyi olduğunu belirlemek için, bir işte aramanız gereken bu 12 şeyi düşünün.

1. Şirket geçmişi

Hiç kimse geleceği öngöremezken, bir şirketin geçmişini anlamak size şirketin istikrarına, değerlerine ve kültürüne yönelik bir fikir verebilir. Basın bültenlerinden, web sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından potansiyel bir işveren hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin. Aranacak bazı önemli şeyler şunlardır:

  • Şirket ne zamandan beri çalışıyor?
  • Şirket büyüyor mu yoksa küçülüyor mu?
  • Şirkette önemli gelişmeler oldu mu / yeni sektörlere açılıyor mu?
  • Potansiyel işvereniniz, sektörlerindeki diğer şirketlerle karşılaştırıldığında nasıl?
  • Şirket çalışanları ne sıklıkla işten çıkarıyor?
  • Şirket yasal veya mali sorunlar nedeniyle haberlerde yer aldı mı?

Bu soruların her birinin göreceli önemi, durumunuza bağlı olacaktır. Örneğin, bir aileniz varsa ve iş güvenliği sizin için önemliyse, genişleyen, istikrarlı ve sektörlerinde lider olan şirketleri arayın.

2. Şirket değerleri

Kariyer hedefleriniz işvereninizin hedefleriyle uyumlu olduğunda çalışmak iş gibi gelmez. Potansiyel bir işvereni araştırırken, değerlerinizi bir işverenin misyon beyanı, temel değerleri ve iş modeli ile karşılaştırın. Birçok şirket ayrıca hayır kurumlarını destekler veya topluluk gruplarıyla ortak olur. Çalışmanızın genel olarak dünyaya yardımcı olmasını istiyorsanız, bu bir iş ararken göz önünde bulundurmanız gereken bir faktör olabilir.

3. İş yeri

İş gününüzün uzunluğunu düşünürken, hem çalışma saatlerinizi hem de işe gidip gelme zamanınızı düşünmelisiniz. Her gün işe gidip gelmek için ne kadar zaman harcayacağınız konusunda gerçekçi olun. İşe gidip gelirken trafiğin yoğun olduğu saatlerde zaman geçirmeniz gerekiyorsa, bunun çalışma saatlerinizi ve stres seviyenizi nasıl etkileyeceğini düşünün. Bir iş özellikle uzun bir işe gidip gelme gerektiriyorsa, yolda geçirdiğiniz zamanın çocuk aktiviteleri, flört, aile zamanı ve spor aktiviteleri dahil olmak üzere iş dışı hayatınızı nasıl etkileyeceğini düşünün.

Farklı şirketlerin maaşlarını karşılaştırırken işe gidip gelmenizin maliyeti bir faktör olmalıdır.

4. Çalışma saatleri

Çalışma saatleri şirketten şirkete büyük ölçüde değişebileceğinden, bir işin çalışma saatlerinin hayatınıza nasıl uyacağını bilmelisiniz. “Normal” bir haftada kaç çalışma saati beklendiğini ve fazladan çalışma süresinin nasıl işlendiğini öğrenin. Ayrıca tatil veya hafta sonu çalışması gerekip gerekmediğini ve işten uzaktayken “nöbetçi” olmanız gerekip gerekmediğini de öğrenmelisiniz.

5. Maaş

Tazminat paketiniz temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeli ve geleceği planlamanıza yardımcı olmalıdır. İş ararken, bütçenizi gözden geçirdiğinizden ve faturalarınızı ödemek için ne kadar kazanmanız gerektiğini anladığınızdan emin olun. Bir başlangıç ​​maaşını daha iyi müzakere edebilmek için, düşündüğünüz işler için maaş aralığını araştırın.

6. İş sorumlulukları

Bir işte başarılı olmak için, güçlü yönlerinizle uyumlu bir pozisyon bulmanız gerekir. Destekleyici bir rolde rahat hissediyorsanız, önemli kararlardan sorumlu olduğunuz bir işe adım atmak akıllıca olmayabilir. Aynı şekilde, bir ekibin parçası olarak rolünüz, tek başına çalışmanızı gerektiren bir işten çok farklı olabilir. Size en uygun olanı bulmak için bu iş faktörlerini kişiliğinizle ve optimum çalışma ortamıyla karşılaştırın.

7. Teknoloji

Birçok işte bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik araçları kullanmanız gerekecektir. Bir iş teklifini kabul etmeden önce, şirketin hangi teknolojiyi sağladığını ve hangisini kendiniz tedarik etmeniz gerektiğini öğrenin. Ayrıca, işte kullanmanız beklenen yazılım, donanım ve işletim sistemleri hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmalısınız.

8. Büyüme fırsatları

Gelişim fırsatları sağlayan işler, özellikle kariyerinizin ilk yıllarında önemlidir. Kariyerinizin başlarında, deneyim kazanma ve tam zamanlı bir pozisyon kazanma fırsatı karşılığında giriş düzeyinde bir ücret oranı sunan rollerde çalışabilirsiniz.

Kariyerinizde ilerlediyseniz, işinizde yeni beceriler geliştirmek için fırsatlar arayın. Birçok şirket, mesleki gelişiminizin bir parçası olarak yerinde eğitim sunar veya dersler için ödeme yapar. Size aktarılabilir beceriler öğreten, üst düzey bir pozisyona geçmenize veya daha büyük kariyer hedeflerine doğru ilerlemenize yardımcı olan bir iş arayın.

9. Tanıma ve değerlendirme

Herkes iyi yapılmış bir iş için övgü ve takdiri takdir eder. İş ararken, potansiyel işverenlerin büyümeyi nasıl teşvik ettiğini ve sıkı çalışmayı nasıl ödüllendirdiğini öğrenin. Ortak performans teşvikleri arasında ikramiyeler, yıllık geziler ve ödüller bulunur.

10. İş-Yaşam dengesi

İş-yaşam dengesini sağlamak, genel sağlığınızın ve refahınızın kritik bir parçasıdır. Kısa bir süre için çok yoğun işler heyecan verici ve oldukça ödüllendirici olabilir, ancak zorlu saatlerin ardından biraz dinlenmek isteyebilirsiniz. Potansiyel işvereninize tatil, hastalık günleri ve evden çalışma esnekliği ile ilgili politikalarını sorun.

Çalışan bir ebeveynseniz, iş ile hayatınızın geri kalanı arasında bir denge bulmak özellikle önemlidir. Şirketin hastalık günleri (hem siz hem de çocuklarınız için) ve özel etkinlikler için işten erken ayrılma konusundaki politikalarını sorun.

11. Çalışma ortamı

İş yerinde çok zaman geçireceğiniz için çalışma ortamının size uygun olduğundan emin olun. Küçük bir şirkette mi yoksa büyük bir şirkette mi çalışmayı tercih ettiğinizi düşünün. Çalışma alanlarına bakın ve yer için bir fikir edinmeye çalışın. Sizi heyecanlandıran bir çalışma alanı, iş memnuniyetinizi ve genel mutluluğunuzu artırabilir.

Bir görüşme için ziyaret ettiğinizde, çalışanların mutlu görünüp görünmediğini ve işyerinin hoş görünüp görünmediğini görmek için çalışanları çalışırken izleyin. Çalışanların nasıl giyindiğini kontrol ettiğinizden emin olun ve emin değilseniz şirketin kıyafet yönetmeliğini sorun.

12. Meslektaşlar

Gelecekteki meslektaşlarınız hayatınızın büyük bir parçası olacak, bu yüzden bir iş teklifini kabul etmeden önce mümkün olduğunca çok şey tanımaya çalışın. İş arkadaşlarınızın birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğuna dikkat edin ve çalışma ortamı hakkında olabildiğince çok soru sorun. Kıdemsiz personelle çalışırken yönetimi not alın. Şirket tarafından halihazırda istihdam edilen bir arkadaş veya aile üyesi, çalışma ortamı, stres seviyesi ve hız hakkında faydalı bilgiler sağlayabilir.

İş Ararken Dikkat Edilmesi Gereken 12 Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön