Daha Doğru Kararlar Vermenin 12 Yolu

Yaptığınız çoğu şeyde, özellikle işyerinde, bir karar verme sürecinden geçme olasılığınız vardır. Zamanla, geçmiş deneyimlere ve yeni bulunan bilgilere dayalı olarak daha iyi kararlar verme becerisini geliştirmelisiniz. Kendiniz, geleceğiniz ve iş yeriniz için nasıl daha iyi kararlar vereceğinizi öğrenmek için atabileceğiniz adımlar hala var. Bu yazıda, daha iyi kararlar verebileceğiniz 12 yolu araştırıyoruz.

Daha iyi kararlar vermek neden önemlidir?

Daha büyük bir benlik duygusuna sahip olmak, deneyimlerden öğrenmek, iş arkadaşlarınızdan sıyrılmak, özgüveninizi artırmak ve kendinizi bir profesyonel olarak sergilemek gibi birçok nedenden dolayı daha iyi kararlar vermek önemlidir.

Daha iyi kararların nasıl alınacağına dair 12 ipucu

Daha iyi kararlar vermek için yapabileceğiniz 12 şey şunlardır:

1. Fazla düşünmemeye çalışın

Artıları, eksileri, sonuçları ve mevcut tüm seçenekleri değerlendirirken her karar biraz düşünerek gelmelidir, ancak aşırı düşünmek sizi nihai bir karar vermekten alıkoyabilir. Her şeyi değerlendirmek için çok fazla zaman harcamadan bir sonuca varabilmek önemlidir. Fazla düşünmek, normalde vermemiş olabileceğiniz bir karar vermenize ve aynı zamanda aşırı strese neden olabilir.

Ne kadar fazla düşünürseniz, o kadar şüpheye düşersiniz, bu da bir model haline gelebilir ve vermeniz gereken gelecekteki kararları etkileyebilir. Kararınızla mücadele ediyorsanız, ondan bir adım uzaklaşın ve zihniniz daha net hissettiğinde geri dönün.

2. Kendinize iyi bakın

Uykunuz ve su alımınız zihinsel netliğinizi etkileyebilir ve karar verme yeteneklerinize odaklanıp onları etkileyebilir. Her gece yedi ila dokuz saat kaliteli uykuyu hedefleyin. Bunu başarmak için, yatmadan hemen önce elektronik kullanmayı bırakmaya çalışın. Gün boyunca sekiz bardak su için. Her zaman yanınızda su şişesi bulundurmanız yardımcı olabilir.

3. Kendinizi durumdan çıkarın

Daha iyi bir karar almak istiyorsanız, duruma dışarıdan bir gözlemci olarak bakmaya çalışın. Bunu yaptığınızda, diğer tüm seçenekleriniz hakkında düşünme ve hatta ödün vermeye daha açık olma olasılığınız daha yüksektir; bu, özellikle kararınız başkalarını etkilediğinde yardımcı olabilir. Bazen karar sürecine dahil olan birçok duygu vardır ve kısa bir süre için bile kendinizi durumdan uzaklaştırmak, önünüzdekilere yeniden odaklanmanıza ve gerçeklere bakmanıza yardımcı olabilir.

4. Hatalarınızdan kaçmayın

Daha iyi kararlar vermenin en iyi yollarından biri, hatalarınızla yüzleşmek ve onlardan ders almaktır. Gelecekte deneyimlerinize dayanarak kararlar alma becerilerinize daha fazla güveneceğinizden, hata yapmak mutlaka olumsuz bir şey değildir.

5. Kararınızın tersini inceleyin

Son kararınız olduğunu düşündüğünüz şeyle ilerlemeden önce, bunun tam tersini düşündüğünüzden emin olun. Kararlarınızdan emin olmak önemlidir, bu nedenle diğer seçenekleri inceleyerek, doğru kararı verdiğinize dair güven kazanabilir veya düşünmemiş olabileceğiniz farklı seçimler yapabilirsiniz. Kendinize meydan okuduğunuzda, geçmiş kararlarınızı gölgelemiş olabilecek uzun süredir sahip olduğunuz inançlara da meydan okuyorsunuz. Seçimleri incelemek, çok yönlü kararlar vermenize ve bir karar verici olarak gelişmenize yardımcı olur.

6. Geri bildirim isteyin

Karar süreciniz sırasında geri bildirim isterken dikkatli olmanız gereken hassas bir denge vardır. Bazı geri bildirimler çok değerli olabilir, özellikle de aynı durumda olan ve size sonuçları hakkında bilgi verebilen veya belirli bir konu hakkındaki deneyimleri ve bilgileri için hayran olduğunuz kişilerden geliyorsa. Henüz sahip olmadığınız perspektifi size daha iyi verebilecekleri için, kararınızla doğrudan etkileyecek kişilerden geri bildirim istemek de etkilidir.

Ancak, çok fazla geri bildirim, seçim yapmakta zorlanabileceğiniz çok fazla farklı fikir vererek kararınızı daha da zorlaştırabilir.

7. Kendinize tavsiye verin

Daha iyi kararlar vermek için, nasıl ilerleyeceğiniz konusunda bir arkadaşınıza tavsiye veriyormuş gibi yapın. Bunu yaparak, kararınızda daha objektif olacak kadar kendinizi bir durumdan uzaklaştırmış oluyorsunuz. Bir arkadaşınıza tavsiyede bulunmak, onsuz karar vermekten çok daha kolay olabilir, ayrıca kendinize karşı daha nazik ve önemli seçimler yaparken rolünüz konusunda daha olumlu olduğunuzu görebilirsiniz.

8. Duygularınızı yönetin

Duygular, karar vermede rol oynamalıdır, ancak daha iyi kararlar almak istiyorsan, duygusal zeka ile hareket ettiğinden emin olmak gerekli hale gelir. Geri bildirim istemek arasında hassas bir denge olduğu gibi, duygularınızı yönetmek için de aynı şey geçerlidir. Çok fazla duygu muhakemenizi gölgeleyebilir ve daha rasyonel düşünürseniz alamayacağınız kararlar almanıza neden olabilir.

Bu hem olumlu hem de olumsuz duygular için de geçerlidir. Örneğin, bir şey hakkında aşırı heyecan duyuyorsanız, bu öğenin uygulamaya konulduğunda nasıl görüneceğine bağlı olmaktan ziyade, heyecanınıza dayalı kararlar vermek istemezsiniz.

9. Kısa ve uzun vadeli sonuçları tartın

Neredeyse her kararın kısa ve uzun vadeli sonuçları vardır ve bir sonuca varırken her ikisini de düşünmek önemlidir. Uzun vadeli perspektife bakıldığında harika bir kısa vadeli karar gibi görünen şey harika olmayabilir veya bunun tersi de geçerlidir.

Ayrıca, kısa vadede bazı düzensizliklere veya rahatsızlıklara neden olabilecek, ancak her şeyi buna değer kılan çok yararlı uzun vadeli faydaları olan kararları araştırdığınızdan emin olun. Örneğin, bir yönetici ofisi yeniden yapılandırmaya karar verirse, ekibi ofis inşaat halindeyken başka bir yerde çalışmaya zorladığı için yerinden edilmiş hissedebilirsiniz, ancak tamamlandığında, ekip çalışmasını destekleyen ve açık olan uyumlu bir ofis alanıyla mutlu olabilirsiniz.

10. Kötü bir karar verme olasılığını kabul edin

Daha iyi bir karar verici olmak, risk almaya istekli olmayı ve aldığınız her kararın en iyisi olmayacağını bilmeyi içerir. Bu olasılık, ilk etapta karar verirken kendinize güvenmeniz için uzlaşılması gereken bir şeydir. Kararınızın doğru olmama ihtimalinin olduğunu bilmenin bir yararı, işlerin yolunda gitmemesi durumunda bir acil durum planına sahip olmaya daha açık olmanızdır.

11. Değerlerinize sadık kalın

Karar verme sürecinde değerlerinize sadık kaldığınızda, önünüzdeki yolu görmeniz, kararlarınızı hedeflerinize dayandırarak ve uzun vadede bir durumun nereye gittiğini gördüğünüzde daha kolay olmalıdır. Artı, değerlerinize sadık kalmak size güven verir ve işler umduğunuz gibi gitmese bile kararınızı kabul etmenize yardımcı olur.

12. Verileri kullanın

Yöneticinize sunabileceğiniz bilinçli kararlar için, mevcut olduğunda verileri kullanın. Veri ve analiz raporları, geçmişe, eğilimlere ve tahminlere dayalı kararlar almanıza yardımcı olabilir. Veriler, süreçlerin geçmişte nasıl çalıştığını anlamanıza ve kendi yararınıza kullanabileceğiniz eyleme dönüştürülebilir fikirler üretmenize yardımcı olur.

Daha Doğru Kararlar Vermenin 12 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön