Blogdan Para Kazanma Yolları

Bu kılavuz, blogdan para kazanmanın yollarını içerir ve tüm fırsatları anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

1. Görüntülü Reklamcılık

Görüntülü reklamlar, blog yazarlarına etkileyici gelir sağlama yeteneğine sahiptir, ancak yönetilmesi zor olabilir ve doğru yapılmazsa size çok az para kazandırabilir. Görüntülü reklamcılıkta başarılı olmak istiyorsanız hedef kitle, içerik ve blog trafiği ile ilgili her türlü ayrıntıya odaklanmanız gerekir.

Çoğu blogun görüntülü reklamcılıkta gerçek bir fark yaratacak trafik hacmi yoktur. Görüntülü reklamcılığın blogunuz için olup olmadığını belirlemeden önce tüm seçenekleri anlamalısınız.

Görüntülü reklamların blogunuzda gösterilmesi kolaydır ve hiçbir özel beceri gerektirmez. Pasif gelir sağlarlar ve başlangıçtan itibaren her tür trafik üzerinde çalışırlar.

Yüksek trafiğe ihtiyaç duymalarına rağmen kazanç genellikle küçüktür. Ayrıca, bu reklamlardan kaçınmak isteyen kitlenin başka bloglara yönelmesine sebep olabilirler.

Bu reklamlar genellikle yalnızca büyük web trafiğiniz ve diğer gelir kaynaklarınız varsa idealdir. Blogunuzdan kolayca para kazanmak istediğinizde de yararlı olabilirler. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü reklam ağı var.

Google AdSense en popüler seçeneklerden biridir, ancak İngilizce yazıyorsanız, Yahoo, Bing veya Media.net’i de seçebilirsiniz.

En iyi yanı ise bu ağların içeriğe dayalı olmasıdır, bu nedenle web sayfanızın içeriğiyle ilgili reklamlar görüntülenir. Blogunuz için bazı görüntülü reklamcılık seçenekleri şunlardır:

PPM

Bir ziyaretçinin reklamı tıklayıp tıklamadığına bakılmaksızın, reklam görüntülendiğinde veya ziyaretçi sayfaya her geldiğinde ödeme alırsınız. Bu, ziyaretçilerin reklamı tıklamaları gerekmediği ve yine de para alacağınız anlamına gelir.

Sorun, diğer tüm reklam türlerinden daha fazla web trafiğine ihtiyaç duyması ve fazla ödeme yapmamasıdır. PPM, haber, magazin veya mizah siteleri gibi yüksek trafik alan bloglar için uygun olabilir.

PPC

PPC ile, bir kullanıcı blog reklamlarınızı tıkladığında ödeme alırsınız. Bu standart bir reklamcılık görevidir ve paranızın karşılığını en iyi şekilde sunar, ancak tıklamalar için blog içeriğinizle alakalı reklamverenleri seçmeniz gerekir. PPC, reklamlar blog içeriğinizle alakalı olduğunda en iyi sonucu verir.

Banner reklamlar

Banner reklamlar, başlık altı, yayın içi veya kenar çubuklarında yayınlanır. PPM veya PPC olabilirler. Reklamcılıkta sık kullanılır ve etkilidir, ancak görüntülenen reklamlara bağlı olarak blog görünümünüzü de bozabilirler.

RSS Reklamları

RSS reklamları blogunuzun RSS özet akışında görünür ve blogdan para kazanmak için mükemmeldir. Ne yazık ki, RSS yayınları artık eskisi kadar popüler değil ve bu da onlardan para kazanma yeteneğinizi azalttı. Büyük bir RSS listeniz olduğunda en iyi şekilde çalışırlar.

Metin İçi Reklamlar

Metin içi reklamlar yazılı metninize yerleştirilir. Bir okuyucu bu reklamları tıklarsa ilgili reklama yönlendirilir. En iyi yanı ise sıradan bağlantılara benzemeleri, ancak kullanılabilirlik açısından dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olabilirler.

Mobil reklamcılık

Blogunuza ait mobil uygulama varsa ADMob gibi farklı mobil kanallardan reklam alabilirsiniz. İnternete bağlı milyarlarca cep telefonuyla bu reklam biçiminden çok faydalanabilirsiniz.

Mobil reklamcılık, bir mobil uygulamanız olduğunda ve internet bağlantılı mobil cihazlardan yararlanmak istediğinizde en iyi sonucu verir.

Reklam Widget’leri

Blogunuzdaki farklı reklamları özelleştirmek ve yönetmek için reklam widget’lerini kullanabilirsiniz. Reklam widget’leriyl, tek veya birden çok reklamdan para kazanmak için ayrıntılı reklam bilgileri sunabilirsiniz, ancak daha fazla çaba göstermeniz gerekir.

Reklam widget’ları, zaten reklamlarınız olduğunda ve bunlardan kazandığınız miktarı artırmak istediğinizde en iyi sonucu verir.

Sponsorlu İçerik

Sponsorlu içerik blog yayını şeklinde yapılır. Alaka düzeyi ve ziyaretçi sayısı sponsorlu içeriğin etkinliğini belirler. Blogdan para kazanmanın iyi bir yoludur, çünkü çoğu ziyaretçinin sponsorlu içerikle bir sorunu yoktur, ancak özensiz yazılmış alakasız sponsor içerikler bazı ziyaretçileri rahatsız edebilir.

Bu, içeriğin blogunuza ne kadar uygun olduğuna bağlı olarak yalnızca bazı sektörlerde iyi sonuç verebilir. Sponsorlu içerik geniş bir kitleniz olduğunda en iyisidir.

2. Satış Ortaklığı

Her blogcu pasif gelir elde etmek ister, bu nedenle satış ortaklığı pazarlaması bu arayışınıza yardımcı olmak için mükemmel bir fırsat sunar. Satış ortaklığı pazarlaması yoluyla pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

Ortaklık Programı

Ürünleri kendiniz oluşturmak zorunda kalmadan blogdan para kazanmak için bir satış ortağı olun. Bu, kendi ürünlerinizi geliştirmeye gerek kalmadan iyi bir gelir kaynağıdır, ancak kitlenizi yanlış ürünlere yönlendirir veya aşırıya kaçarsanız ziyaretçileri kaybedersiniz.

Satış Ortaklığı Bağlantıları

İlgili satış ortaklığı ürünlerine giden bağlantıları kullanmak için her zaman uygun içerik geliştirebilirsiniz. Satış ortağı bağlantıları aracılığıyla içeriğinizden para kazanmak, okuyucularınıza iyi bir değer sunarken gelir elde etmenin iyi bir yoludur.

Bu strateji, düzenli olarak satış hedefli yeni makaleler yayınladığınızda ve blogunuzu çeşitli taktiklerle sürekli olarak tanıttığınızda en iyi sonucu verir.

3. Sponsorluklar ve İncelemeler

Blogcuları etkili ve otoriter kılan okurların varlığıdır. Etkili bir blog yazarının söyleyecek bir şeyleri olduğunda ziyaretçileri onu dinler. Bu size ürün incelemeleri yapmak ve sponsorlar bulmak için mükemmel bir fırsat verir, çünkü gelir elde etmek için mevcut nüfuzunuzu kullanabilirsiniz.

İşte sahip olduğunuz en iyi seçeneklerden bazıları:

İncelemeler

Ücretli incelemelere gelince, reklamveren size ürün veya hizmetlerini incelemeniz için ödeme yapar. Okuyucularınıza incelemenin ücretinin ödendiğini bildirmeniz gerekir. Dürüst olmak ziyaretçilere güven verir.

Ücretli incelemelerden kazanmanın çeşitli yolları var. Fakat sektörünüzdeki ürünleri incelemek için öncelikle etkili bir blog sahibi olmanız gerekiyor.

Bu, en iyi anlayışlı bir kitleye sahip yüksek trafik alan bir blogunuz olduğunda işe yarar. Ürünleri incelemek için ödeme olarak incelediğiniz ürünlere sahip olabilirsiniz, ancak çoğu insan nakit tercih eder.

Bu strateji daha çok Youtube ve İnstagram fenomenleri tarafından kullanılmaktadır ama webtekno gibi otorite bloglar tarafından da uygulanıyor.

Sponsorluklar

Bu son derece kazançlıdır, çünkü kendi markanızı yapmak zorunda kalmadan ödeme alırsınız, ancak yüksek miktarda trafiğe sahip popüler bir blogunuz olması gerekir.

Marka Elçisi Olun

Bir markanın hayranıysanız, şirketi tanıtarak bir marka elçisi olabilirsiniz. En sevdiğiniz markaları tanıtmak için komisyon veya nakit olarak ödeme alacaksınız, ancak blogunuza değer katacak kitleye ihtiyacınız var.

Bu, çok fazla etkileşime sahip yüksek trafikli bir blogunuz olduğunda en iyi sonucu verir.

4. Danışmanlık ve Koçluk

Etkili bir blogcu olarak, doğal olarak okuyucularınıza rehberlik etmek istersiniz, o zaman neden lider olduğunuz için ödeme almıyorsunuz? Hizmetleriniz için bir ücret aldığınızda, zamanınızı daha makul bir şekilde geçirmenize yardımcı olacak kaliteli tavsiyeler sunmaya odaklanabilirsiniz. Lider olmanın en iyi yollarından bazıları:

Danışmanlık

Danışmanlık, sorunları çözmek veya gidermek için uzmanlığınızı kullanmanızı sağlar. Bu strateji oldukça etkilidir ve kitlenizle hızlı bir güvenilirlik oluşturmanıza olanak tanır. Alternatif bir gelir akışı olarak mükemmel bir şekilde çalışır. Bu strateji deneyim gerektirir ve acemi blog yazarları için ideal olmayabilir.

Ölçülebilir sonuçlar söz konusu olduğunda, müdahaleniz sonuçları değiştirecek kadar etkili ise büyük saygı görürsünüz ve danışmanlık iyi bir seçenektir.

Koçluk

Uzmanlığınız, müşterilerin sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Koçluk, danışmanlığa benzemekle birlikte destek, motivasyon, rehberlik ve cesaret üzerinde durur.

Koçluk ile güvenilir bir gelir elde etmek için sabit bir ücret talep edebilirsiniz, ancak bu zaman alıcı süreç blogunuzun büyümesini yavaşlatacaktır. Başarılı olmak için yüksek derecede uzmanlığa da sahip olmanız gerekir.

5. Kurs – E-Kitap

Blogcu olarak işiniz, kitleniz için yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır. İçeriğinizi yazmak ve araştırmak için sayısız saat harcıyorsunuz, ancak bazılarını ücretsiz olarak sunmak zorunda değilsiniz.

İçeriğiniz yeterince güçlü değilse bu tür yüksek standartlara ulaşmak muhtemelen imkansız olacaktır. İşte yüksek kaliteli içerikle blogdan para kazanmanın en iyi yollarından bazıları.

Özel Röportajlar

Sektöre özgü farklı konularda sektör uzmanlarıyla görüşebilir ve bu görüşmeye erişmek için ücret alabilirsiniz. Röportajları yapmak ucuz ve üstesinden gelmek kolaydır, ancak röportaj için ücret ödeyecek bir kitleye sahio olmanız gerekir. Bu strateji, sektörünüzde iyi bağlantılarınız olduğunda en iyi sonucu verir.

Kendi Kurslarınızı Geliştirin

Bir kitleyi hedef alan eğitici kurslar oluşturabilirsiniz. Kurs materyali ideal olarak okuyucuların ilgisini çekecek ses, video ve metin kombinasyonlarını içermelidir.

Bu, güvenilirliğinizi artırmanın en iyi yollarından biridir. Bir kurs oluşturmanın çok fazla zaman ve çaba gerektirdiğini unutmayın.

Kursunuzu yayınlayabileceğiniz en iyi yerlerden biri Udemy’dir.

Video Kursları Oluşturun

Video kurslarını okuyucularınıza etkili bir şekilde ulaşmak için daha iyi bir yol olarak görebilirsiniz. Video kurslarının kurulması çok zaman aldığını ve özel düzenleme yazılımı gerektirebileceğini unutmayın. Kursunuzu Udemy.com’a yükleyebilir ve yorum ve geri bildirim almak için en başta ücretsiz sunabilirsiniz.

E-Kitap Yazın

E-kitaplar blogunuzdan para kazanmaya başlamanın mükemmel bir yoludur. Düşük maliyetleri vardır ve devam eden bakımları yoktur. E-kitaplar müşteri desteği gerektirmez ve daha geniş bir okuyucu setiyle güvenilirlik kazanmanıza yardımcı olurken geliştirilmesi kolaydır.

Ne yazık ki satış başına yeterli kar sağlamazlar ve diğer gelir biçimleriyle veya otoritenizi oluşturmak istediğinizde en iyi şekilde çalışırlar.

Bununla birlikte satışlarda altı rakam kazanan E-kitaplar var, ancak bu sektöre, içeriğe ve tanıtımda gösterdiğiniz çabalara bağlı.

6. Bir Satış Platformu Oluşturun

Bazı durumlarda blogunuzdan para kazanmanın en iyi yolu bir satış platformu oluşturmaktır. İçeriğiniz aracılığıyla değer sağlar ve okuyucularınıza ilgili bilgiler sunarsanız, muhtemelen sizden satın alma konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar.

Blogunuzu bir satış platformuna dönüştürmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

İçeriğe Uygun Ürünler

Blogunuzun içeriğine uygun ürünler satmak bazen iyi kazandırır. Örneğin el işleri hakında yazıyorsanız; ”atkı nasıl örülür” başlıklı makalenizde atkı örmek için gerekli ekipmanları veya örme atkılar satabilirsiniz.

Bu eğlenceli fikir size muazzam bir gelir sağlayabilir, ancak oldukça değişkendir. Aktif bir okuyucu kitleniz olduğunda blog ürünleri en iyisidir.

Açık Arttırma Satışları

Bununla blogdan para kazanmak kolay ve hızlı olduğu için bir açık artırma mağazası oluşturabilirsiniz. Bu ekonomik açıdan verimli stratejinin oluşturulması kolaydır, ancak her blog için uygun değildir.

Bazı kişiler blogunuzu ciddiye almayabilir ve istediğiniz geliri kazanamayabilirsiniz. Bu strateji, somut ürünlere bağlanabilen yaratıcı bir niş içinde olduğunuzda en iyisidir.

Örneğin teknoloji odaklı yazıyorsanız, kitlenizin ikinci el ürünlerini alıp-satabileceği bir açık arttırma bölümü açabilirisiniz. Telefon, bilgisayar parçaları ve oyun konsolları vb. Burada ürünlerini satan her bir ziyaretçiden uzak bir komisyon alabilirsiniz.

Bir E-Ticaret Mağazası Açın

Ayrıca, herhangi bir üçüncü tarafı dahil etmek zorunda kalmadan doğrudan blogunuzdan ürün satabilirsiniz, böylece blogunuzdan para kazanma fırsatınız olur, ancak doğal olarak satış için ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Woocommerce ile blogunuzu kolayca bir e-ticaret mağazasına dönüştürün.

7. Başkaları İçin Yazın

Bir blogcu olarak içeriğiniz kadar gücünüz var, o zaman neden yeteneğinizi en üst düzeye çıkaracak yollar bularak para kazanmıyorsunuz? Yazma becerilerinizi yararınıza kullanmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

Diğer Blogcular İçin Yazın

Para kazanmak için diğer web siteleri ve blogcular için içerik yazma hizmetleri de sunabilirsiniz. Bu, ilişki kurmanın ve gelir elde etmenin iyi bir yoludur, ancak zaman alıcı olabilir ve uzun vadede kazançlı olmayabilir.

Bu strateji en iyi, serbest çalışmaya başladığınızda işe yarar ve diğer yazarlara ve web sitelerine içerik sunmak çok zaman alır.

Satış Sayfaları Oluşturun

İşletmeler için satış sayfaları oluşturmak, size bir ton para kazandırabilir ama iyi pazarlama ve metin yazarlığı becerileri gerektirir. Bu strateji sadece çok iyi metin yazarlığı deneyimi olan bir blog yazarı olduğunuzda işe yarar.

8. Eşsiz Ürünler Sunun

Okuyucularınız için benzersiz bir ürün teklifi oluşturmak, sabit bir gelir elde etmenize yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda başarılı olmak için derinlemesine planlama ve sıkı çalışma gerektirir. Bunu blogunuz için kazançlı bir para kazanma fırsatına dönüştürmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

Kendi Ürünlerinizi Geliştirin

Fiziksel ürünlerle ilgili bir sektördeyseniz, blogdan para kazanmak için kendi ürününüzü oluşturabilir ve satabilirsiniz. Fiziksel ürünler blogunuza güvenilirlik katar ve sizi alanınızda ciddi bir rakip haline getirir, ancak doğal olarak daha pahalıya mal olur, çünkü nihai ürüne gelmeden önce prototip üretmeye zaman ve para harcayacaksınız.

Bu, fitness veya diyet blogları ve çok daha fazlası gibi somut ürünler satmaya uygun bir sektördeyken en iyi şekilde çalışır.

Mobil Uygulama Oluşturun

Kitlenize bir şey satmak veya tanıtmak için kolayca bir mobil uygulama oluşturabilirsiniz. İdeal olarak geniş bir kitleye sahip olmalısınız, böylece blogunuzu uygulamayı tanıtmak için bir platform olarak kullanabilirsiniz.

Daha sonra çapraz satış veya promosyon fırsatları oluşturmak için bunu kullanabilirsiniz. Bu strateji, web sitesi tasarımı konusunda deneyiminiz olduğunda ve kitlenizi iyi anladığınızda en iyi sonucu verir.

9. Etkinlikler Düzenleyin

Bir blog yazarı olarak çok sayıda sosyal bağlantınız olabilir ve kitlenizle konuşmayı sevebilirsiniz. Etkinlik oluşturmak blogunuzu tanıtmanın ve blogdan para kazanmanın mükemmel bir yoludur. Kitlenizle bağlantı kurmak için etkinlikleri kullanmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

Bir Etkinlik Düzenleyin

Biraz para kazanmak için canlı bir etkinlik düzenlemek üzere bilgisayarın arkasından çıkmak isteyebilirsiniz.

Size yakın bir yerde yaşayan ve seyahat etmek isteyen okuyucularınız varsa, okuyucularınızla yüz yüze görüşerek biraz para kazanabilirsiniz.

Uşalım her ne kadar zor olsa da, bir etkinlik düzenlemek okuyucularınızla bağ kurmak için harika bir yoldur. Bu strateji, güçlü bir kitle bağlantınız olduğunda en iyi sonucu verir.

Ücretli Konuşma Fırsatları

Blogunuzu aynı zamanda herkese açık bir seminer kariyerini ortaya çıkarmak için bir fırsat olarak da kullanabilirsiniz. Tabii ki, bu büyük ölçüde blog otoritesi ve toplum içinde konuşma rahatlığına bağlı olacaktır.

Bu strateji, bir alanda iyi bir uzman olduğunuz ve kitlenize sunabileceğiniz değerli bir şeyiniz olduğunda en iyi sonucu verir.

Sosyal Medya Partisine Ev Sahipliği Yapın

Blog yazarlarının sosyal medya yetkisi vardır, bu nedenle bir şirketten markalı bir sosyal medya partisine sponsorluk yapmasını isteyebilirsiniz; çabanız için ödeme almanızı sağlar.

Partiler aracılığıyla belirli markaları tanıtmak ve  ödeme almak üzere geniş sosyal medya kitlenizi kullanabilirsiniz.

10. Bağış Talebi

Blogdan para kazanmak istediğinizde bağış talep etme gücünü hafife almamalısınız. Bağışlar için bir sayfa hazırlayın ve okuyucularınızdan belirli durumlar için bağış yapmalarını isteyin.

Bu strateji, blogunuz için en kolay para kazanma fırsatlarından biridir, ancak her seferinde güvenilir değildir. Bu strateji, okuyucularınız harika çalışmanızı takdir ettiğinde en iyi sonucu verir.

Sonuç

Blogdan para kazanmak için sektörünüze uygun doğru seçimleri yapmanız gerekir. Bu kılavuzu inceledikten sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz, bu yüzden daha fazla beklemeyin. Eylemleriniz başarınızı belirleyecektir.

Blogdan Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön